Jaunumi novadā

Paplašinoties Ādažu novadam, kad administratīvi teritoriālās reformas rezultātā apvienojās Ādažu un Carnikavas novadi, apvienotā novada domei pēc ilgām diskusijām nācies pieņemt dažus lēmumus, kas iedzīvotājos raisījušas diskusijas. Viens no tiem ir brīvpusdienu atcelšana, kas līdz 2021.gada nogalei bija pieejamas Carnikavas pagastā.

Kāpēc atceltas brīvpusdienas?

Vēsturiski Carnikavā bijuši zemākie izglītības izdevumi Pierīgā, jo puse visu bērnu izglītības pakalpojumus saņēma citās pašvaldībās. Tomēr iepriekšējos 2 gados Carnikavas dome atbalstījusi investīciju ieceres izglītības sektora paplašināšanai, tādējādi gada laikā Carnikavas pagastā vien izglītības izdevumi pieauguši par vairāk nekā 1 miljonu eiro, kas ir nozīmīgs pieaugums novada budžetā . Tas skaidrojams ar  pašvaldības bērnudārza “Piejūra” paplašināšanu, atalgojuma pieaugumu pirmsskolas pedagogiem un Carnikavas Mākslas un mūzikas skolā, kā arī Carnikavas pamatskolas pārbūvi, kas ir vienas no lielākajām investīcijām pēdējo gadu laikā Carnikavas pagastā. Minētās izmaksas ir nozīmīgs un nepieciešams ieguldījums pagasta un novada attīstībā, mūsu jauniešu nākotnē. Pašvaldības bērnudārza izveidošana palīdzējusi risināt bērnudārzu rindu problēmu Carnikavā, savukārt piemērotu telpu izbūve radīs pamatu kvalitatīvai izglītībai pamatskolā. Tāpat nākotnē plānots paplašināt izglītības pakalpojumus Carnikavas pagastā, lai maksimāli tuvākā apkārtnē būtu pieejama kvalitatīva profesionālās ievirzes un interešu izglītība, lai nebūtu bērni jāved uz Ādažiem vai vēl tālāk. Gan skolas rekonstrukcija, gan bērnudārza izveide sev līdzi nesusi tādu ikmēneša izmaksu pieaugumu kā pedagogu algas, telpu uzturēšanas izmaksas un ikgadējās investīcijas ēkās, kas ir atstājis iespaidu uz budžetu kopumā un rezultātā šogad nācās pārskatīt brīvpusdienu piešķiršanu skolēniem, lai varētu turpināt nodrošināt kvalitatīvu pirmsskolas un vispārējo izglītību Carnikavas pagastā un novadā kopumā. Tādēļ kā līdz šim turpināsies skolēnu ēdināšana 1.-4.klašu posmā, bet ierasto visu 5.-9. klašu skolēnu ēdināšanu vairs nav iespējams turpināt Carnikavā kā arī atbalstu paplašināt uz Ādažu skolēniem, kuru ir 4 reizes vairāk.

Atbalsts ēdināšanai daudzbērnu ģimenēm

Mūsu novads ir bagāts ar bērniem, bagāts ar jaunām ģimenēm, kurās aug vairāki bērni. Tāpēc, lai sniegtu atbalstu ģimenēm, kuru izdevumu slogs ir lielāks un kurām tas visvairāk ir nepieciešams, pašvaldība lēmusi atbalstīt daudzbērnu ģimeņu programmu 234000 EUR apmērā, piešķirot pabalstu un sniedzot atbalstu ēdināšanā daudzbērnu ģimenēm.

No 2022. gada atbalstu ēdināšanai daudzbērnu ģmenei būs iespēja saņemt par trešo un katru nākamo bērnu 50 eiro/mēnesī pirmsskolas vecuma (no 1.5 gada vecuma) bērnam  visa gada garumā, savukārt 40eiro/mēnesī – par trešo un katru nākamo bērnu 5.-9.klases vecuma bērnam mācību gada laikā, kas ir līdzvērtīgi pusdienu pašreizējām izmaksām mācību iestādēs. Tāpat turpinās bezmaksas ēdināšana novada trūcīgo un maznodrošināto ģimeņu  bērniem un brīvpusdienas skolās turpina saņemt 1. līdz 4. klašu skolēni.

Jaunums Carnikavas pagastā! Papildus ēdināšanas atbalstam daudzbērnu ģimenes saņems ikgadēju pabalstu 50 eiro/ gadā katram bērnam no 7 līdz 24 gadu vecumam (no 18 līdz 24 gadu vecumam  –  ja jaunietis turpina mācīties).

Izstrādes procesā ir saistošie noteikumi par pašvaldības pabalstu daudzbērnu ģimenēm Ādažu novadā, kas noteiks pieteikšanās un pabalsta piešķiršanas kārtību. Pašlaik Ādažu dome sadarbībā ar informāciju tehnoloģijas jomas speciālistiem strādā, lai daudzbērnu ģimenēm sniegtu iespēju šiem pabalstiem pieteikties maksimāli ērti un ātri, izmantojot elektronisko pieteikšanos. Tiklīdz būs panākts pieteikšanās kārtības tehniskais risinājums, saistošie noteikumi par atbalstu daudzbērnu ģimenēm tiks apstiprināti Ādažu domē un saskaņoti attiecīgajā ministrijā, tā pēc ģimeņu pieteikumiem šos pabalstus varēsim izmaksāt arī par periodu no 2022.gada 1.janvāra. Orientējoši tas varētu notikt marta beigās vai aprīļa sākumā. Par saistošo noteikumu pieņemšanu un pieteikšanās kārtību ziņosim turpmāk, aicinām sekot līdzi pašvaldības informācijai tīmekļvietnē adazi.lv, sadaļā Izglītība, kā arī sociālajos tīklos.

Foto: Pixabay