Atbildes uz Ādažu novada ciemu un apkaimju iedzīvotāju aptaujās uzdotajiem jautājumiem
Lai noskaidrot Ādažu novada iedzīvotāju viedokli par situāciju savā ciemā un vēlamajām tā izmaiņām līdz 2027.gadam, tika organizēta iedzīvotāju aptaujas. Aptauja tika veikta, organizējot to attālināti (ciemu iedzīvotājiem: https://ej.uz/Adazu_ciemi; Ādažu pilsētas iedzīvotājiem: https://ej.uz/Adazu_apkaimes), laika posmā no 01.05.2024. līdz 31.10.2024. Informācija par aptaujām bija pieejama pašvaldības tīmekļa vietnē, kur ciemu / apkaimju attīstības plānu izstrādes procesam izveidota atsevišķa sadaļa “Aktualitātes” / “Sabiedrības līdzdalība” / “Ciemu/apkaimju attīstības plāni” (https://www.adazunovads.lv/lv/ciemuapkaimju-attistibas-plani). Aptauju elektroniskās anketas iedzīvotājiem tika izplatīta, izmantojot pašvaldības Facebook kontu (https://www.facebook.com/adazilv/), kā arī vietējo apkaimju Facebook konus. Aptaujās kopā piedalījās 333 respondenti no ciemiem un 105 respondenti no Ādažu pilsētas.
1.attēls Atbildes uz jautājumu “1. Kurā ciemā Jūs dzīvojat” (ciemu iedzīvotāji)
2.attēls Atbildes uz jautājumu “1. Kurā apkaimē Jūs dzīvojat” (Ādažu pilsētas iedzīvotāji)
Aptaujās tika pārstāvētas visas vecuma grupas, tomēr pārsvarā respondenti bija vecumā no 35 līdz 49 gadiem (ciemu aptaujā tie bija 56%, apkaimju aptaujā – 70%).
3.attēls Atbildes uz jautājumu “2. Jūsu vecuma” (ciemu iedzīvotāji)
4.attēls Atbildes uz jautājumu “2. Jūsu vecuma” (Ādažu pilsētas iedzīvotāji)
Kā liecina aptaujas rezultāti, lielākā daļa (81%) ciemu iedzīvotāju jūtas piederīgi savai kopienai / ciemam. Arī respondenti no pilsētas 82% gadījumu jūtas piederīgi savai kopienai / apkaimei.
5.attēls Atbildes uz jautājumu “3. Vai jūtaties piederīgs savai kopienai / ciemam?” (ciemu iedzīvotāji) |
6.attēls Atbildes uz jautājumu “3. Vai jūtaties piederīgs savai kopienai / ciemam?” (Ādažu pilsētas iedzīvotāji) |
Atbildot uz jautājumu “Vai jūsu kopienai / ciemam ir vienota identitāte?”, ciemu aptaujā apstiprinoši atbildēja 34% respondentu, bet 58% no viņiem uzskata, ka viņu kopienai / ciemam tāda nav. Arī Ādažu pilsētas aptaujā vairāk nekā 1/3 daļa respondentu norādīja, ka viņu kopienai ir vienota identitāte, savukārt gandrīz 60% – ka nav. Atzīmējot citu atbildi, respondenti norādīja: daļēji; nav manīta, bet nejūtu lielu nepieciešamību; pamazām veidojās.
7.attēls Atbildes uz jautājumu “4. Vai Jūsu kopienai / ciemam ir vienota identitāte?” (ciemu iedzīvotāji) |
8.attēls Atbildes uz jautājumu “4. Vai Jūsu kopienai / ciemam ir vienota identitāte?” (Ādažu pilsētas iedzīvotāji) |
Gan ciemu, gan pilsētas aptaujās iedzīvotāji norādīja – kādas tieši ir viņu kopienas / ciema / apkaimes vērtības. Starp kopīgām vērtībām tika norādīts:
- Teritorijā esošās dabas un kultūrvēsturiskās vērtības.
- Miers, klusums.
- Vietējie iedzīvotāji, bērni, ģimeniskās vērtības.
- Kopīgu pasākumu un citu aktivitāšu organizēšana.
- Draudzība, cieņa, sadarbība u.c.
Lielākā daļa Ādažu novada ciemu respondentu savā ciemā dodas pastaigās (86%) un pavada tur brīvo laiku (74%). Gandrīz puse respondentu nodarbojas ar sportu / aktīvo atpūtu (43%) un iepērkas (41%).
9.attēls Atbildes uz jautājumu “6. Kādas darbības Jūs / Jūsu ģimenes locekļi veicat savā ciemā?” (ciemu iedzīvotāji)
Arī Ādažu pilsētas iedzīvotāji atbildēs norādīja, ka savā apkaimē pārsvarā dodas pastaigās (82%) un pavada tur brīvo laiku (73%), nodarbojas ar sportu / aktīvo atpūtu (59%) un iepērkas (48%), tomēr atšķirībā no ciemu iedzīvotājiem pilsētas iedzīvotāji savā apkaimē arī apmeklē bērnu rotaļu laukumus (52%), saņem izglītības pakalpojumus (49%), saņem veselības pakalpojumus (30%), strādā (30%) un apmeklē kultūras pasākumus (30%).
10.attēls Atbildes uz jautājumu “6. Kādas darbības Jūs / Jūsu ģimenes locekļi veicat savā ciemā?” (Ādažu pilsētas iedzīvotāji)
Novērtējot dažādu pakalpojumu un jomu pieejamību Ādažu novada ciemos kopumā, respondenti vislabāk novērtē atkritumu savākšanu (apmierināti vai drīzāk apmierināti ir 76%). Gandrīz puse respondentu ir apmierināti vai drīzāk apmierināti arī ar sporta un aktīvās atpūtas iespējām (46%) un sabiedrisko transportu (43%). Visvairāk neapmierināti vai drīzāk neapmierināti respondenti ir ar transporta infrastruktūras tīklu (51%), sabiedrisko transportu (43%) un mikromobilitātes infrastruktūru (41%).
11.attēls Atbildes uz jautājumu “7. Novērtējiet, kāda ir šādu pakalpojumu un jomu PIEEJAMĪBA Jūsu ciemā” (ciemu iedzīvotāji)
Ādažu pilsētas iedzīvotāji vislabāk novērtē centralizēto ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu pieejamību (apmierināti vai drīzāk apmierināti ir 90%), atkritumu savākšanu (80%), pirmsskolas izglītību (70%), vispārējo izglītību (59%), sporta un aktīvās atpūtas iespējas (59%) un veselības aprūpi (53%). Visvairāk neapmierināti vai drīzāk neapmierināti respondenti ir ar transporta infrastruktūras tīklu (58%), sabiedrisko transportu (43%) un mikromobilitātes infrastruktūru (36%).
12.attēls Atbildes uz jautājumu “7. Novērtējiet, kāda ir šādu pakalpojumu un jomu PIEEJAMĪBA Jūsu ciemā” (Ādažu pilsētas iedzīvotāji)
Atbildot uz jautājumu “Novērtējiet, kāda ir KVALITĀTE šādās jomās Jūsu ciemā”, lielākā daļa Ādažu novada ciemu iedzīvotāju visaugstāk novērtēja gaisa kvalitāti (to, ka tā apmierina vai drīzāk apmierina, norādīja 94% respondentu), vides kvalitāti (82%), sabiedrisko kārtību (77%), atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumiem (75%), apbūves vidi (64%) un dzeramo ūdeni (64%). Vissliktākā kvalitāte ir veloceliņu infrastruktūrai (tā neapmierina vai drīzāk nepamierina 76% respondentu), gājējiem domātai celiņu infrastruktūrai (75%), sabiedriskā transporta maršrutiem un laikiem (59%), transportam domāto ceļu infrastruktūrai (59%).
13.attēls Atbildes uz jautājumu “8. Novērtējiet, kāda ir KVALITĀTE šādās jomās Jūsu ciemā” (ciemu iedzīvotāji)
Ādažu pilsētas iedzīvotāji veiktajā aptaujā norādīja, ka visaugstāk novērtēja gaisa kvalitāti (to, ka tā apmierina vai drīzāk apmierina, norādīja 90% respondentu), dzeramo ūdeni (89%), sabiedrisko kārtību (88%), vides kvalitāti (83%), ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumus (83%), atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus (81%), izglītības pakalpojumu kvalitāti (67%), sporta un aktīvās atpūtas iespējas (66%), apbūves vidi (64%), veselības aprūpi (59%), kultūras un izklaides pasākumus (58%), namu apsaimniekošanas pakalpojumus (57%) un teritorijas labiekārtojumu (64%). Vissliktākā kvalitāte ir transportam domāto ceļu infrastruktūrai (tā neapmierina vai drīzāk nepamierina 60% respondentu), veloceliņu infrastruktūrai (57%), gājējiem domātai celiņu infrastruktūrai (56%), teritorijas labiekārtojumu (52%), sabiedriskā transporta maršrutiem un laikiem (51%).
14.attēls Atbildes uz jautājumu “8. Novērtējiet, kāda ir KVALITĀTE šādās jomās Jūsu ciemā” (Ādažu pilsētas iedzīvotāji)
Ādažu novada ciemos vai to tuvumā būtu nepieciešams uzlabot esošo mikromobilitātes infrastruktūru (79%), esošo transporta infrastruktūru (66%), sabiedriskā transporta infrastruktūru (57%) un teritorijas, kas paredzētas aktīvai atpūtai (53%). To, ka ciemos būtu jāveido kopienas centrs / pulcēšanās vieta, norādīja 36% respondentu.
15.attēls Atbildes uz jautājumu “9. Kas būtu jāuzlabo Jūsu ciemā, lai uzlabotu jūsu kopienas dzīves kvalitāti (var norādīt vairākas atbildes)? Ciemā / tā tuvumā” (ciemu iedzīvotāji)
Ādažu pilsētā būtu nepieciešams uzlabot esošo mikromobilitātes infrastruktūru (72%), esošo transporta infrastruktūru (71%), teritorijas, kas paredzētas aktīvai atpūtai (69%), sabiedriskā transporta infrastruktūru (66%), jāuzlabo publiskā ārtelpa (60%).
16.attēls Atbildes uz jautājumu “9. Kas būtu jāuzlabo Jūsu ciemā, lai uzlabotu jūsu kopienas dzīves kvalitāti (var norādīt vairākas atbildes)? Ciemā / tā tuvumā” (Ādažu pilsētas iedzīvotāji).