BMX Ādaži trase: no degradētas teritorijas līdz modernai būvei un Latvijas čempionātam. Par "BMX Ādaži" stāsta biedrības vadītājs Armands Možeiko
Interviju autors
Jānis Pārums

Biedrība "BMX Ādaži" šogad svin 10 gadu jubileju, bet piecus gadus – kopš 2019. – nodrošina BMX riteņbraukšanas treniņprocesu ikvienam gribētājam. Šobrīd Ādažu BMX trasē trenējas vairāk nekā 100 bērnu, bet vēl aptuveni 350 jauniešu un viņu vecāku trasi izmanto brīvā laika pavadīšanai. Jūlija sākumā Ādažu BMX trase piedzīvos nozīmīgus svētkus – pirmoreiz mūsu novadā norisināsies Latvijas BMX čempionāts, pulcējot labākos sporta veida pārstāvjus no visas Latvijas.

Laiks pirms vairāk nekā 10 gadiem Latvijas un pasaules BMX riteņbraukšanai bija nozīmīgs un pat vēsturisks – 2008.gada Pekinas olimpiskajās spēlēs par pirmo olimpisko čempionu šajā sporta veidā kļuva latvietis Māris Štrombergs, kurš četrus gadus vēlāk Londonā savu sasniegumu atkārtoja. "BMX Ādaži" vadītājs Armands Možeiko nenoliedz, ka Štromberga panākumiem bijusi ietekme arī uz biedrības izveidošanu, uzsverot, ka olimpiskais čempions, protams, bijis viņu iedvesmotājs.

Sākumā jaunie ādažnieki - Armanda dēli, kuri tagad ir treneri, kā arī Tomass un Elizabete Zeici, Marks Ņikiforovs, Edvards Tūters, Noa Liepiņš un citi - trenējušies Rīgā pie Jāņa Lapsiņa. Pakāpeniski dzimusi ideja par savas trases izveidi, tāpēc biedrība vērsusies pašvaldībā, kas bezatlīdzības lietošanā piešķīrusi zemes gabalu.


Bēdu ieleju pārvērš par modernu BMX trasi
"Kādreiz šeit armijas daļai bija attīrīšanas iekārtas. Pamesta teritorija, īsta bēdu ieleja – stikli, narkomānu šprices, pudeles… Lai tikai šo laukumu dabūtu līdzenu, mēs darbojāmies pusgadu. Palīdzēja arī Nacionālo Bruņoto spēku kājinieku brigādes karavīri. Trases vizualizāciju veidoja Jānis Grīnvalds. Sākumā mums nekā daudz nebija – cauras kabatas, ķerra un traks prāts," grūto sākumu atklāj Možeiko.

"BMX Ādaži" ir lielisks piemērs, kā izmantot visas iespējas, kas radušās, jo daudz kas trasē tapis par dažādu projektu līdzekļiem. Trases seguma virskārta izveidota ar Lauku atbalsta dienesta līdzfinansējumu, bet paralēli biedrība aktīvi iesaistījusies arī konkursā "Sabiedrība ar dvēseli", izveidojot gan sētu, gan pumpu trasi un trenažieru laukumu, bet šogad tiek būvēta arī finiša arka. Savukārt atpūtas telpas pārbūve un iekārtošana tapusi ar raidījuma "Manas mājas ar IKEA" palīdzību – raidījumam biedrību pieteikusi kāda audzēkņa mamma.

Možeiko, kurš visu mūžu bijis ādažnieks, uzsver, ka BMX ir viņa sirdslieta, turklāt viņš, būdams lokālpatriots, priecājas, par novada bērniem, kas dara kaut ko lietderīgu un nes arī Ādažu vārdu pasaulē: "Esmu dulls un vienlaicīgi lepns, ka šogad Eiropas čempionātā brauca seši puiši "BMX Ādaži" kreklos. Man tas ir tik nozīmīgi, ka pat prieka asara nobirst. Atbraucot uz trasi un redzot bērnus ar  mirdzošām acīm, es to izbaudu."

Trasi ikdienā izmanto arī NATO paplašinātās kaujas grupas karavīri, kā arī novada iedzīvotāji. Būtiski, ka Kadagas trase, atšķirībā no citām, piemēram, Rīgā vai Mārupē, ir atvērta visu laiku, tādējādi izbraukt to var ikviens interesents.

Kadagas trase var lepoties ar pasaules līmeņa starta barjeru, mērīšanas un starta signāla iekārtā, kādas Latvijā ir tikai trīs – olimpiskā čempionāta Māra Štromberga vārdā nosauktajā trasē Valmierā, Rīgā un Kadagā.


Visi iesaistās kopīga mērķa vārdā
Biedrības vadītājs priecājas, ka pēdējos gados arvien jūtamāks ir  Ādažu novada atbalsts: "Iespējams pašvaldība redz mūsu mērķtiecību, neatlaidību un dullumu, tāpēc sacensībām nodrošina lielāko līdzfinanējumu. Tāpat esam vienojušies, ka tiek sakopta teritorija ap trasi, ņemot vērā, ka otrajā dienā uz "Ādažu BMX" kausa izcīņu brauks sportisti arī no Baltijas valstīm. Ja citi varbūt sūdzas par savu pašvaldību atbalsta trūkumu, tad es tā nevaru teikt. Pagājušajā gadā, kad norisinājās Latvijas kausa izcīņa, domes priekšsēdētāja šeit nodzīvoja divas dienas, pasniedza balvas uzvarētājiem. Laba sadarbība ir izveidojusies ar Sporta nodaļas vadītāju Arni Rozīti, kurš ir saprotošs un arī klātesošs, bieži parādoties trasē un apvaicājoties par mūsu vajadzībām. Tāpat gribu pateikt paldies "Carnikavas komunālservisam", kas arī palīdz ar gatavošanos Latvijas čempionātam."

"BMX Ādaži" var dēvēt par vienotu komūnu, kurā vecāki iesaistās kopīga mērķa labā. Možeiko uzskaita, ka viņam ir aptuveni 15 "Whats App" grupas (tai skaitā orgkomitejas, balvu, tehniskā un citas), un katra atbild par savām lietām – ir māmiņas, kas meklē atbalstītājus, tēvi, kuri blietē trasi vai pļauj zāli.

 

Nejaušības faktors
Možeiko, kurš jaunībā nodarbojies ar motosportu, nonākšana līdz BMX zināmā mērā bija nejaušība. Kādas pazīstamas sievietes meita apprecējās ar BMX treneri, kuru vēlāk Armands saticis šīs pašas paziņas vārda dienā. Treneris ieminējies, ka Valmierā tiks organizēta BMX nometne, uz kuru pēc trenera ieteikuma Armands arī nosūtījis savus dēlus. Pēc nometnes viņi uzsākuši treniņus BMX riteņbraukšanā.

Tagad dēli kļuvuši par treneriem. Kā vienu no problēmām sportistu attīstībā biedrības vadītājs min konkurences trūkumu. 15 – 16 gadu vecumā, kad viņa dēli trenējušies Rīgā, šajā vecuma grupā bijuši tikai divi sportisti, un līdzīga situācija bijusi un joprojām ir arī citās biedrībās.

"Ja sešgadnieki mums Latvijā ir 60, tad desmit gadus vēlāk ir palikuši tikai 15-20 sportistu, taču, lai pilnveidotos, progresētu un domātu par olimpiskajām spēlēm, konkurencei jābūt  lielākai. Ir jādomā, kā veidot kaut kādu centru, kaut vai Pierīgā ar Mārupi, Ādažiem, Rīgu," uzsver Možeiko, neslēpjot, ka, iespējams, varētu to uzņemties.

Sākotnēji Možeiko dēliem nebija domas kļūt par treneriem, jo biedrībā strādājis Jānis Lapsiņš. Visu mainījis pandēmijas laiks, kad Lapsiņš vairākkārt nav varējis tikt un ieminējies, ka varbūt vecākais dēls Artis varētu patrenēt. Šobrīd biedrībā ir trīs treneri – Artis un Agris un vēl viens treneris no Mārupes. Biedrība arī organizē nometnes.

"BMX Ādaži" regulāri startē starptautiskajā līmenī – Eiropas kausa posmos, kā arī pasaules čempionātā, kur šī gada maijā augsto ceturto vietu B8 grupā izcīnīja Mateo Bogomazovs. Starptautiskā pieredze svarīga, lai noskaidrotu, kā riteņbraucējs izskatās Eiropas vai pasaules līmenī, turklāt tai var būt arī motivējošs efekts jaunā sportista izaugsmē. Sasniegumi ir patīkami, taču būtiskāka ir pakāpeniska izaugsme, lai riteņbraucējs nesasirgtu ar zvaigžņu slimību.

Pakāpeniski biedrība virzījusies arī uz Latvijas čempionāta organizēšanu. 2020.gada septembrī tika aizvadītas pirmās sacensības, kurās piedalījās tikai ādažnieki, gadu vēlāk tās tika aizvadītas vēlreiz, bet 2022.gadā jau tika uzaicināti viesi arī no Tukuma, Mārupes un Rīgas. Dalībnieku skaits bija plānots ap 150 sportistiem, taču par sacensībām bija dzirdējuši arī citu novadu BMX pārstāvji, tādējādi beigās piepulcējās arī sportisti no Saldus, Ventspils, Smiltenes, Valmieras, kopskaita veidojot ap 230 dalībniekiem. Sacensības, to organizatorisko līmeni un kvalitāti pamanīja arī federācija, pērn uzticot ādažniekiem arī Latvijas kausa izcīņas noslēdzošo posmu. Pēc pagājušā gada sacensībām, redzot, ko spēj "BMX Ādaži", Latvijas Riteņbraukšanas federācijas prezidents Sandis Āķis ieteicis Latvijas čempionātu šogad rīkot Kadagas trasē. Armands Možeiko to sākotnēji uztvēris kā joku, taču par to nobalsojuši LRF biedri, tātad – uzticības kredītu bija devusi arī riteņbraukšanas sporta sabiedrība.


Izaudzināt veselu, prātīgu bērnu un "nospodrināt dimantu"
"Pamatuzdevums ir izaudzināt veselu, spēcīgu, prātīgu un lemtspējīgu bērnu," par biedrības mērķiem saka Možeiko. "Ikviens sporta veids ir labs, galvenais, ka bērni kustās. Mēs gribam, lai bērni neklīst apkārt, nedzer, nezog un nepīpē, bet nodarbojas ar kaut ko lietderīgu. No 100 bērniem uz sportisku izaugsmi tendēti aptuveni ir 10 bērni, taču tas vēl nav rādītājs. Ir bijuši gadījumi, kad bērns trīs, četrus gadus patrenējas, turas ēnā, bet tad pēkšņi čakras atveras un viņš aiziet garām tiem, kas bija priekšā. Attīstība notiek pakāpeniskāk. Nenoliegšu, ka būšu ļoti laimīgs, ja mums izdosies izaudzināt olimpisko spēļu dalībnieku. Kādu dimantiņu nospodrināt gribētos.Tieši tāpēc braucam uz starptautiskajām sacensībām."

Runājot par biedrības nākotnes iecerēm un trases attīstību, Možeiko norāda uz automašīnu stāvlaukuma nepieciešamību, kā arī apgaismojumu, lai trenēties varētu arī rudenī, ziemā un pavasarī, kad ātri satumst. Lai Ādažos varētu notikt starptautiskas sacensības elites līmenī vīriešiem būtu vajadzīgs arī astoņu metru starta kalns blakus jau esošajam piecu metru kalnam.


Gribi trenēties "BMX Ādaži"?
Biedrība "BMX Ādaži" aicina trenēties bērnus jau no četrarpus gadu vecuma, turklāt viss nepieciešamais (ritenis, ķivere, aizsargi) treniņu vajadzībām iespēju robežās tiks nodrošināts.

Možeiko uzsver, ka sava riteņa neesamība nenozīmē, ka nebūs iespēju treniņiem: "Ir bijuši gadījumi, kad pie sētas stāv jauni puiši. Kad apvaicājos, kas par lietu, atbild, ka tētis riteni nepirkšot, bet gribēšana braukt ir. Varbūt no tāda var izaugt lielāks meistars nekā no tiem, kam tētis un mamma visu nospodrina un pienes klāt."


Viena ģimene, viena uzvara!
Biedrība "BMX Ādaži" apvieno vairāk nekā 100 ģimenes, kuras piedalās trases attīstībā, ziedojot savu brīvo laiku, vienlaikus popularizējot arī Ādažu novadu. 10 gadu laikā kopš biedrības izveidošanas un piecu gadu laikā kopš treniņprocesa uzsākšanas sasniegti augsti rezultāti gan Latvijas, gan Eiropas līmeņa BMX sacensībās. Šogad vien "BMX Ādaži" var lepoties ar Mateo Bogomozova ceturto vietu pasaules čempionātā, Māra Trokša otro vietu Eiropas čempionātā, regulāri mūsu jaunie sportisti uz goda pjedestāla kāpuši Eiropas kausa posmos. BMX apvieno ģimenes, kuru bērni nodarbojas ar sportu – tās kopīgi pavada brīvo laiku, bērni viens otru atbalsta un ir brīnišķīgs paraugs gan trasē, gan ārpus tās. Šīs vērtības raksturo arī biedrības sauklis "Viena ģimene, viena uzvara".

Jāuzsver, ka tieši "BMX Ādaži" iepriekšējā gadā tika atzīta par Gada sporta organizāciju Ādažu novadā, bet Mateo Bogomozovs – par Gada jauno uzlecošo zvaigznīti.

Gada sporta notikums Ādažos
Latvijas BMX čempionātu noteikti var dēvēt par gada sporta notikumu Ādažos, jo tik augsta līmeņa sacensības šeit notiks pirmoreiz, kas ir apliecinājums "BMX Ādaži" mērķtiecīgajai un neatlaidīgajai attieksmei pret BMX attīstību gan Ādažos, gan Latvijā kopumā. Latvijas čempionāta laikā pie trases būs izvietotas arī pārvietojamās tribīnes. Biedrība lēš, ka sacensības varētu apmeklēt līdz 1000 skatītājiem katru sacensību dienu.

*6. jūlijs, 11.00, Latvijas BMX čempionāts
*7. jūlijs, 11.00, "BMX Ādaži" kausa izcīņa