Aktualitātes Pašvaldība skaidro
budžets

22.janvārī pieņemts Ādažu novada pašvaldības 2025. gada budžets, kurā lielākie finanšu resursi atvēlēti izglītības iestāžu uzturēšanai un pārbūvei. Nozīmīgākie ārējo finanšu instrumentu un pašvaldības līdzfinansētie investīciju projekti iecerēti - jaunas pirmsskolas izglītības iestādes būvniecība Podniekos, maģistrālā  veloceļa izbūve Rīga-Carnikava, mobilitātes punkta infrastruktūras izveidošana Rīgas metropoles areālā – "Carnikava", projekta "Infrastruktūras uzlabošana uzņēmējdarbības attīstībai Ādažos, 1.kārta" ietvaros Jaunkūlu ielas labiekārtošana, "Blusu" kroga pārbūves projektēšana un 1. kārtas būvniecība , Krastupes ielas projekts, Dzirnupes ielas tilta pārbūve, Gaujas pretplūdu projekta izstrāde no Kadagas tiltam līdz Gaujas-Baltezera kanālam, Ādažu vidusskolas ēkas A korpusa, savienojuma daļas starp korpusiem (A un B), vidusskolas centrālās daļas, tai skaitā torņa fasādes atjaunošana.

Ādažu novadā turpina pieaugt iedzīvotāju skaits

Ādažu novads turpina augt. 2025. gadu iesākām jau ar 24 686 deklarētiem iedzīvotājiem. Tuvums galvaspilsētai, daba, ūdeņi un nozīmīgas transporta maģistrāles padara novadu pievilcīgu gan iedzīvotājiem, gan arī uzņēmumiem, stabili ierindojot Ādažu novadu starp straujāk augošajiem novadiem ne vien iedzīvotāju, t.sk. izglītojamo skaita, bet arī piesaistīto investīciju ziņā.

Novada līdzsvarotas un ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanai ir izstrādāti un apstiprināti pašvaldības plānošanas dokumenti: Ādažu novada ilgtspējīgas attīstības stratēģija līdz 2037. gadam, Ādažu novada attīstības programma 2021.–2027. gadam ar Rīcības plānu un Investīciju plānu. 2024. gadā tika veikta Rīcības plāna un Investīcijas plāna aktualizācija, kā arī tika apstiprināts Attīstības programmas trīs gadu uzraudzības ziņojums. Plānošanas dokumenti ir pamats Ādažu novada pašvaldības rīcību un investīciju mērķtiecīgai plānošanai un visu veidu investīciju piesaistei.

Aktīva uzņēmējdarbība un perspektīva komerczona

Analizējot novada iedzīvotāju un attīstības rādītājus, ir jāpiemin arī uzņēmējdarbības loma. Ādažu novads ir ekonomiski aktīvs. Uzņēmējdarbība attīstās vairākos virzienos – mājokļu celtniecība, ražošana, pakalpojumu sniegšana, tirdzniecība, u.tml. 2024. gadā novadā tika reģistrētas 92 jaunas sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) un 1 akciju sabiedrība. 2025. gada sākumā novadā bija reģistrēti 2353 uzņēmumi. Lielākie no tiem ražošanas apjomu un nodarbināto skaita ziņā darbojas pārtikas ražošanā (zivju un gaļas produktu, alkoholisko un bezalkoholisko dzērienu, kā arī citu pārtikas izstrādājumu ražošana), metālapstrādē, kokapstrādē, celtniecībā, kravu pārvadāšanā, plastmasas būvelementu ražošanā, šķiroto materiālu pārstrādē, gatavo tekstilizstrādājumu un plastmasas iepakojumu ražošanā, apģērbu un apavu, kā arī augļu un dārzeņu tirdzniecībā.

Pateicoties pašvaldības aktīvajai darbībai un veiksmīgai Eiropas Savienības un citu investīciju projektu finansējuma apguvei, Ādažu novads kļūst par perspektīvu komerczonu ar starptautisku konkurētspēju. Mežgarciema infrastruktūra, kas izveidota ar neatlaidīgu un mērķtiecīgi piesaistītu finansējumu, nodrošina augstas kvalitātes uzņēmējdarbības vidi, kas atbilst arī starptautisko investoru prasībām. Eimuru teritorija attīstās par inovatīvu uzņēmējdarbības centru, piedāvājot iespējas dažādu nozaru pārstāvjiem ar skatu uz globālo tirgu. Plānotā Jaunkūlu ielas infrastruktūras pārbūve Ādažos vēl vairāk uzlabos uzņēmējdarbības vides pieejamību un loģistikas savienojumus.

Carnikavā un Ādažos paredz sākt darbību jauni tirdzniecības uzņēmumi, turklāt komerczona pie valsts autoceļa A1 (Baltezers–Ainaži), kas stratēģiski savieno Latvijas galvaspilsētu ar Ziemeļvalstu tirgiem, ir vilinoša investoriem un attīstītājiem, kā investīcijām pievilcīga vide.

Līdzdalības budžets un iedzīvotāju iniciatīvu konkursi - iespējas iedzīvotājiem iesaistīties novada pilnveidošanā

Ādažu novada pašvaldība ir viena no nedaudzajām, kas iesaista iedzīvotājus novada attīstības procesā. Jau 15 gadus ar pašvaldības finansējumu tiek organizēts konkurss “Sabiedrība ar dvēseli”, kur iedzīvotāji realizē projektus savas dzīvesvides uzlabošanai. Tam šogad atvēlēti 40 000 eiro. 2025. gadā pirmo reizi pašvaldības budžetā paredzēts arī Līdzdalības budžets, kur iedzīvotāji gan ierosinās projektu ieceres , gan balsojumā izvēlēsies pievilcīgākos projektus turpmākajai īstenošanai. Iepriekšējā gadā pašvaldība aicināja iedzīvotājus iesaistīties Iedzīvotāju padomēs un 2025. gadā Ādažu pilsētas, Ādažu pagasta un Carnikavas pagasta Iedzīvotāju padomēs ir ievēlēti priekšsēdētāji, un uzsākts padomes darbs.

Lielākie ieguldījumi paredzēti publiskās infrastruktūras būvniecībai

Pašvaldības prioritātes 2025. gada investīcijās veido ES un citi finanšu instrumenti, kredīti un pašvaldības budžets. Lielākie finanšu resursi atvēlēti ielu, tiltu un ceļu infrastruktūras attīstībai, kā arī izglītības iestāžu būvniecībai un pārbūvei.

Ielu, tiltu un ceļu infrastruktūras attīstībā un uzlabošanā paredzēti 1 825 310 eiro. 2025. gadā viena no prioritātēm ir pašvaldības ceļu programmā ietverto ceļu un ielu seguma, tiltu infrastruktūras un vides uzlabošana, kā arī jauna veloceliņa un stāvlaukuma izbūve. Būtisks uzsvars tiek likts uz ceļu segumu dubultās virsmas apstrādi, paredzot tam lielāku finansējumu, nekā iepriekš - 367 000 eiro. Paredzēts izstrādāt - Smilšu ielas (Carnikavā) un Krastupes ielas (Ādažos) būvprojektus un uzsākt būvdarbus. Turpināsies ceļu satiksmes drošības uzlabošana novada ciemos, īpaši, mazāk aizsargātiem ceļu satiksmes dalībniekiem.

Sāksies gājēju un veloceliņa izbūve no Kalngales līdz Carnikavai

Lai turpinātu attīstīt infrastruktūru gājējiem un velobraucējiem, šogad plānots izbūvēt apvienoto gājēju ceļu un veloceļu gar autoceļu P1 Carnikavas pagastā no Kalngales līdz Carnikavai. Projektā plānots labiekārtot arī teritoriju, uzstādīt gaismekļus, atkritumu urnas, atpūtas soliņus un statīvus velosipēdu novietošanai, u.tml.  Pašvaldība ir veikusi publisko iepirkumu Dzirnupes tilta projektēšanai, projektam ir izstrādāta tehniskā dokumentācija un saņemta būvvaldes atzīme par projektēšanas nosacījumu izpildi, līdz ar to 2025. gadā uzsāksim būvdarbus. Tiem atvēlēti 600 000 eiro. Šogad plānots pabeigt Ķiršu ielas pārbūvi Ādažos no Pirmās ielas līdz Rīgas gatvei 345 000 eiro. Paredzētas satiksmes organizācijas izmaiņas Skolas ielā, kā arī ceļu klātnes atjaunošana. Jaunkūlu ielas pārbūves projektam plānots veikt 1.kārtas būvdarbus un sagatavot pieteikumu investīciju piesaistei arī 2. un 3. projekta kārtas realizācijai.

Vienveidīgas pārvaldības kārtības iedibināšanai centralizēto ūdensapgādes un siltumapgādes sistēmu uzturēšanai Carnikavas pagastā pašvaldība 2024. gadā nodeva minēto sistēmu uzturēšanas funkciju pašvaldības kapitālsabiedrībām, kas nodrošinās pakalpojumus. Jau 2025. gadā plānota vērienīgas ūdenssaimniecības un kanalizācijas tīklu paplašināšanas projektu realizācija Kalngales un Garkalnes notekūdeņu attīrīšanas komunikāciju savienošana ar Ādažu NAI.

2025. gadā nozīmīgākie ārējo finanšu instrumentu un pašvaldības līdzfinansētie investīciju projekti un konkursi: maģistrālā veloceļa izbūve posmā Rīga-Carnikava – 4 425 220 eiro, ”Mobilitātes punkta infrastruktūras izveidošana Rīgas metropoles areālā – “Carnikava”” – 985 558 eiro, projekts “Infrastruktūras uzlabošana uzņēmējdarbības attīstībai Ādažos, 1.kārta” – 950 824 eiro, projekts “LIFE_BauhausingEurope”, t.sk. pašvaldības ēkas atjaunošana un tās apkaimes pārveidošana – 434 122 eiro, "Blusu" kroga pārbūves projektēšana un 1. kārtas būvniecība – 416 333 eiro, Krastupes ielas projekts – 387 128 eiro, jaunais plūdu projekts - 2.1.3.2. "Nacionālas nozīmes plūdu un krasta erozijas pasākumi" 1.daļa – 255 685 eiro, Gaujas pretplūdu projekta realizācijai – 191 255 eiro, publiskās ārtelpas izveidošanas projekts Gaujas ielā 31, Ādažos, – 138 477 eiro.

Uzsāks Podnieku bērnudārza būvniecību, finansējums izglītībai – vairāk nekā 44% no kopējā budžeta

Ādažu novada iedzīvotāju pozitīvais pieaugums vienlaikus rada arvien pieaugošu slodzi publiskajai infrastruktūrai, komunālo pakalpojumu un izglītības sektoram, kā rezultātā pieprasījums pēc pakalpojumiem faktiski pārsniedz to pieejamību. Tā, piemēram, iepriekšējos desmit gados izglītojamo skaits pieauga par 51,6 %.

Ādažu novads ir jauns novads, un tas likumsakarīgi paredz, ka izglītība un tās infrastruktūras attīstība ir galvenā novada prioritāte, izdevumu sadaļā atvēlot vairāk nekā 40% u. Kopējais izglītojamo skaits novada piecās pirmsskolas izglītības iestādēs sasniedzis 1100 izglītojamos. Savukārt vispārējās izglītības iestādēs, salīdzinot ar 2021. gadu, 2024. gadā izglītojamo skaits pieauga par 421 skolēnu, 2024. gadā sasniedzot 2765 izglītojamos. Drosmīgs un vēsturisks notikums 2024. gadā bija Carnikavas vidusskolas atklāšana, kas nedaudz izlīdzināja izglītības pieejamības pieprasījumu vidusskolas vecuma segmentā.

Lielais pieprasījums pēc novada pirmsskolas un vispārējās izglītības iestāžu pakalpojumiem liek meklēt jaunus risinājumus, kā paplašināt izglītības iestāžu platības, lai bērni izglītību iegūtu savā novadā. Bērnu skaita dinamika ir straujāka par pašvaldības finansiālajām iespējām paplašināt izglītības infrastruktūru. Pašvaldība šim mērķim ir spējusi rast līdzekļus, gan piesaistot Eiropas Savienības līdzekļus, gan ņemot kredītu, lai plānveidīgi veidotu jaunu izglītības infrastruktūru abos pagastos. Kopumā izglītībai un tās infrastruktūras attīstībai 2025. gadā plānots par 7 milj. vairāk, nekā iepriekšējā gadā, 33 093 948 eiro. Turpinot darbu pie Jaunas pirmsskolas izglītības iestādes Podnieku apkaimē būvniecības, 2025. gadā  paredzēts ieguldīt vairāk kā 5 milj. eiro, pēc projekta pabeigšanas plānots nodrošināt pakalpojumu vairāk par 280 pirmsskolas vecuma bērniem.

Finansējums jaunatnei – skolēnu vasaras nodarbinātībai un radošajām darbnīcām, dziesmu svētkiem

Izglītības un jaunatnes lietu pārvaldei atvēlēti līdzekļi 511 477 eiro, t.sk. skolēnu vasaras nodarbinātībai 82 353 eiro, radošajām darbnīcām vasarā 39 400 eiro, labāko skolēnu apbalvošanai 25 720 eiro.

Pirmsskolas izglītības iestādei “Strautiņš” ieplānoti 2 529 158 eiro, t.sk. mērķdotācija pedagogu darba samaksai un mācību līdzekļiem 361 243 eiro. Lielākās investīcijas paredzētas: interneta tīkla sakārtošanai 57 106 eiro, fasādes remontam 45 000 eiro un atbalsta sienas demontāžai un montāžai pie iestādes galvenās ieejas            30 000 eiro. Pirmsskolas izglītības iestādei “Mežavēji” atvēlēti 1 499 060 eiro, t.sk., mērķdotācija pedagogu darba samaksai un mācību līdzekļiem 144 697 eiro. Pirmsskolas izglītības iestādei “Riekstiņš” 1 850 322 eiro, t.sk. mērķdotācija pedagogu darba samaksai un mācību līdzekļiem 200 053 eiro. 2025. gadā plānota rotaļiekārtu  un seguma maiņa rotaļu laukumā, kam paredzēti 96 000 eiro. Pirmsskolas izglītības iestādei “Piejūra” 1 570 891 eiro, t.sk. mērķdotācija pedagogu darba samaksai un mācību līdzekļiem 263 376 eiro. Ādažu vidusskolai 8 902 379 eiro, t.sk. mērķdotācija pedagogu darba samaksai, mācību līdzekļiem 4 620 627 eiro. Ādažu vidusskolas ēkas atjaunošanai plānoti 0,8 milj. eiro, t.sk. noslēgt ēkas siltināšanu 300 000 eiro, kā arī plānotas investīcijas lifta izbūvei 100 000 eiro. Carnikavas vidusskolai 2 754 926 eiro, t.sk.: mērķdotācija pedagogu darba samaksai, mācību līdzekļiem un ēdināšanai 1 634 439 eiro, projektu “Erasmus+” un “NordPlus” realizācijai 76 968 eiro. Ādažu novada Mākslu skolai 1 819 829 eiro, t.sk. mērķdotācija pedagogu darba samaksai 735 359 eiro. Ādažu Bērnu un jaunatnes sporta skolai 845 947 eiro, t.sk. mērķdotācija pedagogu darba samaksai 313 283 eiro.

2025. gadā notiks Latviešu Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas ir neatņemama nacionāla tradīcija, kuras uzturēšanai svētku gadā paredzēts pašvaldības finansējums 285 277 eiro, gan tērpu un inventāra nodrošināšanai, gan svētku dalībnieku transportam un saistītiem izdevumiem.

Aktīva kultūras un sporta dzīve - līdzekļi sporta sacensību rīkošanai, Gaujas un Nēģu svētkiem, kā arī muzikālajiem piknikiem

Pērn Ādažu novadā krāšņa un bagātīga bijusi kultūras dzīve, īpaši jāpiemin “Nēģu svētki”, kuri pulcējuši rekordlielu apmeklētāju skaitu – vairāk nekā 35 000 cilvēku. Viņu vidū novadā viesojās arī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Kultūras dzīves kvalitatīvam nodrošinājumam Ādažu novada kultūras centram atvēlēti 793 277 eiro, t.sk., novada svētkiem un pasākumiem 259 950 eiro, 2025. gadā plānots turpināt skatuves gaismu sistēmu nomaiņu uz energoefektīvu aprīkojumu. Savukārt Carnikavas kultūras namam “Ozolaine” atvēlēti 526 028 eiro, t.sk., novada svētkiem un pasākumiem 223 900 eiro. Carnikavas Novadpētniecības centram 185 916 eiro, tūrismam 30 299 eiro, Ādažu bibliotēkai 158 076 eiro, Carnikavas bibliotēkai 73 071 eiro.

Sportam un sporta infrastruktūrai paredzēti 762 112 eiro, t.sk. atbalstam sportistiem un sporta organizācijām 114 488 eiro, sporta pasākumu rīkošanai 65 130 eiro. Lai veicinātu sabiedrības un īpaši skolēnu veselīgu dzīvesveidu un ārpusizglītības sporta aktivitātes, 2025. gadā paredzēts uzstādīt āra trenažierus pie Ādažu stadiona - 25 120 eiro un uzsākt darbu pie Carnikavas skeitparka projektēšanas 10 000 eiro, lai atjaunotu pakalpojumu un paplašinātu to ar mūsdienīgiem risinājumiem.

Sociālais atbalsts dzīves grūtākajos brīžos

2025. gadā Ādažu novada sociālajai aizsardzībai atvēlēti 3 538 928 eiro. Sociālais  dienests turpinās izmaksāt ierastos pabalstus, kuru kopsumma šogad ir 1 540 233 eiro, atsevišķiem pabalstiem palielinot apmēru. Turpināsies atbalsts daudzbērnu ģimenēm, kā arī skolēnu ēdināšanai līdz 9. klasei (1 eiro dienā 5.-9. klase), gadā atvēlot 180 000 eiro. Dienas aprūpes centrā pakalpojumus saņem pilngadīgās personas ar garīga rakstura traucējumiem un bērni ar funkcionāliem traucējumiem. Tagad arī Carnikavas pagastā sniedzam dienas centra pakalpojumus pilngadīgām personām;  deinstitucionalizācijas centra uzturēšanai paredzēti 444 938 eiro. Valsts dotācija Ukrainas pilsoņu atbalstam ieplānota 70 604 eiro, zupas virtuvei - 25 410 eiro, pasākumiem vietējās sabiedrības veselības veicināšanai atvēlēti 44 830 eiro.

2025. gada budžets ir vērsts, lai nodrošinātu uzsākto investīciju projektu īstenošanu un uzņemto saistību segšanu straujai novada attīstībai,  nodrošinātu finansējumu atlīdzības palielinājumam, kā arī lai realizētu pašvaldības papildu funkcijas un pakalpojumus iedzīvotājiem.

Plānotie darbi 2025.gadā