Jaunumi novadā Iedzīvotāju aptauja

Ģerboņa apraksts: Dalīts galvā ar zilu un sudrabu. Sudraba laukā zila smaile, uz tās zelta Dortmaņa lobēlija ar diviem sudraba ziediem ševrona veidā un vienu tādu pašu ziedpumpuru.

Valsts Heraldikas komisija apstiprinājusi un no šodienas, 2. februāra, līdz ar publicēšanu “Latvijas Vēstnesī” ir oficiāli stājies spēkā Ādažu novada ģerbonis!

Paldies novada iedzīvotājiem, kuri piedalījās aptaujā un iesūtīja priekšlikumus! Iedzīvotāju iesūtītās idejas – ģerbonī akcentēt Ādažu novada “ūdens bagātības, Gauju, jūru un ezerus”- kā unikālu novada simbolu iekļāvām jaunajā ģerbonī. Paldies par atsaucību!

Pašvaldības izsludinātajā iedzīvotāju aptaujā lielāko atbalstu ieguva pirmais variants ar dzirnavu ratu un Dortmaņa lobēliju, un otrais variants, kurā attēlota Dortmaņa lobēlija ar Gaujas ieteku jūrā. Uzklausot Valsts Heraldikas komisijas ieteikumus, pašvaldība nolēma apstiprināšanai virzīt otro variantu, atbilstoši rekomendācijām, nedaudz to pilnveidojot.

“Ādažu novada pašvaldības piedāvātajās ģerboņa skicēs atrasts unikālais, kas vieno Ādažus un Carnikavu, turklāt nav nekur citur Latvijā. Šie simboli ir Gaujas ieteka jūrā un Dortmaņa lobēlija, kas aug abu pagastu teritorijā,” norāda Valsts Heraldikas komisijas pārstāve, mūsu novadniece Ramona Umblija.

Ādažu novada ģerbonis ir pirmais apstiprinātais ģerbonis pēc teritoriālās reformas Latvijā. Heraldiskais mākslinieks Edgars Sims ģerbonī izmantojis trīs krāsas – zilu, sudraba un zelta. Uz zilās smailes, kas simbolizē Gaujas satikšanos ar jūru, attēlota mūsu teritorijai unikālā Dortmaņa lobēlija.

Ģerbonis nav logo vai tikai skaists attēls. Izprotot heraldisko figūru nozīmi ģerbonī, iepazīsim un izzināsim Ādažu novada unikālos simbolus, jo tādu nav nekur citur Latvijā. Tuvākajā laikā turpināsim iepazīstināt ar novada jaunā ģerboņa simboliem.

Līdzīgi kā nošu valoda mūzikā, arī heraldikai ir sava simbolu valoda.  Krāsa ir daļa no tās.

Ko simbolizē trīs krāsas ģerbonī?

Sudrabs simbolizē patiesību un atklātību, zelts – cēlsirdību un bagātību, savukārt zilā krāsa ir Gaujas un jūras satikšanās vieta, kas norāda arī uz ūdens bagātību novadā.

Vai iespējami citi simbolu skaidrojumi?

Simbolu valodu var vispārināt, lai katrs ģerbonī atrastu sev būtisko. Vērīgākie ģerbonī pamanīs burta “Ā” veidolu ar garumzīmi, raisot asociāciju ar “Ādažu novads”. Zelta krāsas lobēlija simbolizē cēlsirdīgu rīcību, saudzējot dabu. Divi lobēlijas ziedi ģerbonī sargā trešo – mazo, trauslo, vēl neizplaukušo pumpuru. Līdzībās runājot – ģimenes (māte, tēvs, bērns) simbols, kas Ādažu novadā ir mūžīga vērtība. Lai jaunais novada ģerbonis rada prieku un lepnumu par vietu, kurā dzīvojam!

Iepriekšējie – Carnikavas un Ādažu ģerboņi, nav pazuduši, bet ar nelielām korekcijām ģerboņa vairogā turpmāk kalpos kā Carnikavas un Ādažu pagastu ģerboņi. Valsts Heraldikas komisija tos apstiprināja 2021. gada 27. decembrī.