22. janvārī Latvijas Reto slimību alianse kopā ar sadarbības partneriem organizēja interaktīvu nodarbību par iekļaujošu sabiedrību un retām slimībām Ādažu sākumskolas pirmo klašu skolēniem.
Skolēni kopā ar Latvijas Fizioterapeitu asociāciju un SIA “UniHaus” Tehniskās ortopēdijas centru iepazina un izmēģināja dažādus tehniskos palīglīdzekļus.
Bērnu slimnīcas Paliatīvās aprūpes dienesta māsas skolēniem sniedza aizraujošu iespēju iepazīt traheostomu, izvadstomu un gastrostomu, noteikt sev nepieciešamo dienas ūdens daudzumu, mērīt pulsu, skābekļa līmeni un ar stetoskopa palīdzību klausīties savas sirsniņas pukstus. Bērni uzzināja, kas ir ergoterapija, kādās situācijās noder rokas pagarinātājs un, cik nozīmīga ir apkārtējo palīdzība ikdienišķu funkciju veikšanā.
Lielu prieku bērniem un arī pieaugušajiem radīja iespēja iepazīt braila rakstu, grāmatas vieglajā valodā, ko lieto cilvēki ar redzes traucējumiem un bija iespēja pat uzrakstīt savu vārdu ar Braila rakstāmmašīnu.
"Pieredze ir būtiskākais instruments sabiedrības uzskatu maiņai. Tikai parādot, iepazīstot citādo, mēs spēsim to pieņemt un apzināties, ka tā ir neatraujama mūsu sabiedrības daļa, kura ir tepat blakus. Bērni ir ļoti atvērti visam jaunajam, un pieaugušie no tā var mācīties," uzsver Latvijas Reto slimību alianses valdes locekle Sanita Siņica.
Pasākuma organizēšanā iesaistījās arī sākumskolas 1.a klases audzinātāja Inguna Tauriņa. kas ar prieku atsaukusies Latvijas Reto slimību alianses aicinājumam. Viņa norādīja: "Bērni uzzināja daudz jaunu lietu, piemēram, kā lasa neredzīgi bērni, kādas izskatās viņu grāmatas, kādas ir palīgierīces un pārvietošanās iespējas. Tāpat arī bērni uzzināja, kā pacelt dažādus priekšmetus, ja cilvēks ir ratiņkrēslā vai cilvēkam ir muguras problēmas. Ikdienā par tādām lietām reti kurš aizdomājas - ne tikai bērni, bet arī pieaugušie."
Inguna Tauriņa uzsvēra, ka nodarbība bijusi ļoti vērtīga un kvalitatīvi organizēta, veidojot bērniem citu redzējumu. Viņa piebilda, ka šādas nodarbības noteikti būtu vērtīgas arī citu klašu skolēniem.
Katra klase saņēma arī skolēnu darba lapas “Iepazīsti iecietību un dažādību!" ar informāciju un intriģējošiem uzdevumiem par retām slimībām un iekļaujošu sabiedrību.