Šī gada 11. aprīlī notika Ādažu novada Ainavu plāna publiskās apspriešanas sanāksme. Ādažu novadam šāds plāns tiek izstrādāts pirmo reizi. Ainavu plāna izstrādātājs SIA “Grupa 93” prezentēja tematisko plānojumu, veikto analītiku un sniedza rekomendācijas. Ainavu plāns top jaunveidojamā teritorijas plānojuma ietvaros.
Ainavu veido dabas vērtības, kultūrvēsturiskais mantojums un ainavu vizuālās vērtības. Tā ir mijiedarbība starp cilvēku darbību un dabas pamatni.
Ainavu plāna mērķis ir raksturot Ādažu novada ainavu daudzveidību un vērtības, nosakot ainavu tipus un telpas, analizējot to īpašības, spēkus un ietekmes, kas tās pārveido, kā arī sniegt priekšlikumus ainavu aizsardzībai, pārvaldībai un plānošanai.
Uz jautājumu, ko no ainavu plāna iegūs sabiedrība, izstrādātāji skaidroja, ka tās ir līdzsvarotas dabas pamatnes vērtības ar cilvēka dzīvošanas vajadzībām, un pieejas, kas ir balstītas uz ilgtermiņa ainavisko vērtību aizsardzību, saglabāšanu un plānošanu.
Publiskās ārtelpas attīstības rekomendācijas ir par pamatu Ādažu novada teritorijas plānojuma pilnveidei. Lai veicinātu sabalansētu un daudzveidīgu publiskās ārtelpas tīklu, jaunu detālplānojumu ietvaros nepieciešams veikt publiskās ārtelpas objektu izvērtējumu, lai noskaidrotu, kādi objekti apdzīvotas vietas ietvaros iedzīvotājiem ir pieejami un veicinātu jaunu daudzfunkcionālu aktivitāšu attīstību dažādām vecuma grupām, mazinot draudus vienveidīgu objektu attīstībai.
Socioloģiskajā anketēšanā atbildes ir snieguši nejauši izvēlēti 162 respondenti. Aptaujas rezultātā galvenā atziņa tika gūta, ka ainava ir ļoti būtisks aspekts dzīves vietas izvēlē.
Ādažu novada ainava raksturojas gan ar urbāno ainavu (Ādažu pilsēta), gan ūdens ainavu (piejūra, Gauja, palienes, ezeri), gan agrāro ainavu (meži, līdzenumi) un mozaīkainavām.
Izvērtējot ainavu, tiek rekomendēts:
- saglabāt kultūrvēsturiskās apbūves teritoriju un kultūrvēsturisko mozaīkainavu raksturu un to struktūru un elementu veidojošo kompozīciju, nepieļaujot krasas ainavas izmaiņas; mazināt viensētu nesakoptību vai neapdzīvotību un nepieļaut ainavisko skatu atvērumu aizaugšanu;
- saglabāt lauksaimniecības zemju platības, nepieļaut zemju apmežošanu;
- veicināt lauksaimniecības attīstību un mežu apsaimniekošanu ar mērķi saglabāt mozaīkveida ainavas vērtības un telpisko struktūru;
- pilnveidot kultūrvēsturisko teritoriju nozīmi tūrisma attīstībā, pievērst uzmanību kultūrvēsturiskiem elementiem, kā viensētām un to pagalmu struktūrai, atsevišķiem koku puduriem;
- augstvērtīgo mežu teritorijās attīstīt mežu rekreatīvās funkcijas – veicināt ekotūrismu;
- iespēju robežās saglabāt smiltāju un virsāju atklātas ainavas;
- agroainavās saglabāt lauksaimniecības zemju platības, nepieļaut zemju apmežošanu. Izskatīt iespēju nepieļaut tajās jaunas apbūves veicināšanu.
Tāpat arī ainavai pie ūdenstilpnēm tiek sniegti vairāki ieteikumi: saglabāt upēm raksturīgo ainavu, atsevišķās vietās (ceļu tuvumos), atsedzot skatus uz upēm ainavas dažādošanai. Savukārt kanālu ainavas veidot estētiski pievilcīgu un apkārtējā vidē iekļaujošu esošo kanālu ainavu, attīstīt publiskās piekļuves infrastruktūru.
Gaujas – Baltezera kanāla attīstībā, ņemot vērā to, ka tam ir ne tikai sociāla, bet arī kultūrvēsturiska nozīmība, svarīgi veicināt tā vietas identitāti. Kanāla lineārā struktūra potenciāli var kalpot arī kā biokoridors un funkcionālā sasaiste pilsētvidē. Vietas attīstībā nepieciešams nodrošināt publisku pieejamību kanāla krastiem, veicināt sabiedrības izglītošanu vides un kultūrvēstures jautājumos.
Piekrastes ainavu telpas attīstībai un tajā esošo vērtību saglabāšanai nepieciešams balstīties uz Dabas aizsardzības pārvaldes noteiktajām prasībām. Nodrošināt kāpu un mežu dabisko biotopu saglabāšanu, organizējot apmeklētāju plūsmu labiekārtotās takās vienotā tīklā sasaistē ar pilsētvides satiksmes infrastruktūru. Nodrošināt apmeklētāju pastaigu maršrutus, veidojot lokus pa pludmales, kāpu un mežu teritorijām. Aizsargāt un saglabāt esošo veģetāciju, nepieļaut jaunu agresīvu invazīvo sugu stādījumus. Jebkādas apbūves attīstībā piekrastes tuvumā, veicināt tradicionālās saimniekošanas un apbūves attīstību. Nodrošināt pludmales dabiskās ainavas saglabāšanu, mazinot un izvairoties no vizuāli neiederīgu mākslīgo struktūru un elementu ienešanas. Veidot buferstādījumus auto stāvlaukumu zonās.
Jautājumā par saules paneļu parku izveidi - šobrīd tie atrodas lauksaimniecības zemē, kaut gan nepilda šo zemju pamatfunkcijas, ainavu plānojuma skatījumā vēlams būtu tos neizvietot vizuāli pievilcīgās teritorijās, tomēr, ja jau ir izveidoti, tad veidot buferapstādījumus, lai mazinātu industriāli tehniskās ainavas skatu.
Atgādinām, ka sabiedriskā apspriešana turpinās līdz 2024. gada 28.aprīlim. Gaidām jūsu ieteikumus un rosinājumus novada ainavu plāna pilnveidei - rakstiskus viedokļus līdz 28.aprīlim aicinām izteikt:
- nosūtot uz elektroniskā pasta adresi: dome@adazi.lv
- nosūtot pa pastu Teritorijas plānošanas nodaļai uz adresi Gaujas ielā 33A, Ādažos, Ādažu novadā, LV-2164
- reģistrējoties Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēmā (TAPIS), geolatvija.lv
Izsakot viedokli, iesniegumā jānorāda: fiziskām personām – vārds, uzvārds, dzīvesvietas adrese un tālruņa numurs; juridiskām personām – nosaukums, reģistrācijas numurs, adrese un tālruņa numurs.
Jautājumu vai papildus informācijas nepieciešamības gadījumā tālr. 20203786, indra.murzina@adazunovads.lv .
Ādažu novada ainavu plāns (1.redakcija)