Carnikavas plenērs - ideju vētra, 1. daļa

8.aprīlī "Carnikavas plenērā" norisinājās ideju vētra Carnikavas centra attīstībai, par ko jau bijām rakstījuši. Plenēra mērķis bija iegūt iedzīvotāju viedokļus par esošo situāciju par nepieciešamajām funkcijām un labiekārtojuma elementiem Carnikavas teritorijā, kā arī uzzināt iedzīvotāju sajūtas un stāstus, kas saistīti ar šo vietu. Iepazīstinām ar plenērā apkopotajām idejām.

Iepazīsties ar arhitektu Daces Rumpes un Kristīnes Pudistes sagatavoto materiālu:

Labsajūta – pie ūdeņiem un dabā, Carnikavas identitātes simboli – muzejs, Jūras iela, promenāde, svētku laukums

Koprades dalībnieki bija Carnikavas iedzīvotāji un viesi, kas ikdienas gaitās vai īslaicīgi apmeklē Carnikavu. Kopējais dalībnieku skaits bija aptuveni 50. Pasākuma organizatori informāciju par vēlamajiem nākotnes risinājumiem ieguva izmantojot vairākas metodes – sajūtu kartēšanu, esošās situācijas izzināšanu ar karšu palīdzību, darbu grupās, balsojumu par vēlamajiem elementiem un vēlmju kartēm.

Sajūtu kartēs iedzīvotāji varēja atzīmēt savus ikdienas galamērķus, vietas, kur jūtas labi, vietas, ar kurām saistās Carnikavas identitāte, kā arī vietas, kur jūtas nedroši. Ikdienas galamērķu kartē lielākoties tika atzīmētas izglītības iestādes (skola un bērnudārzs), veikali, stacija, promenāde un parks, savukārt labsajūtas kartē iedzīvotāji visbiežāk atzīmēja jūru, promenādi uz jūru, Carnikavas Novadpētniecības centra teritoriju un parku.

Tieši Novadpētniecības centrs, promenāde, parks, kā arī Jūras iela un Svētku laukums ir vietas, ar kurām iedzīvotājiem saistās Carnikavas identitāte.

Nedrošākās vietas – neoficiālās gājēju pārejas, krustojumi, pārbrauktuve

Savukārt, kas attiecas uz drošību, tad atzīmējot vietas, kurās iedzīvotāji nejūtas droši, visbiežāk tika norādītas vietas, kas saistītas ar satiksmi, piemēram, dzelzceļa pārbrauktuve, kā arī Rīgas ielas krustojumi ar Jūras, Atpūtas, Stacijas un citām ielām, tāpat arī vietas, kur, neskatoties uz to, ka nav gājēju pāreju, cilvēki šķērso ielu, apdraudot savu drošību – uz Rīgas ielas pie "Mego", pie Tautas nama "Ozolaine" un kafejnīcas "Tīne".

Daudz vērtīgu vēlmju

Balsojumā par vēlamajiem labiekārtojuma elementiem visbiežāk tika atzīmēta slidotava (16 reizes), gaismas skulptūras gada tumšajā laikā (13), skeitparks (12), soli parka apkārtnē (12), tīklu parks (11), dekoratīvie stādījumi (9), spēļu laukumi skolas vecuma bērniem (9), kāpšanas siena (9). Nedaudz mazāk balsu saņēma strūklakas (8) un  šūpoles visām vecuma grupām (8).

Balsojums par labiekārtojuma elementiem

Vēlmju kartēs iedzīvotāji varēja atzīmēt un aprakstīt vēlamos risinājumus. Iedzīvotāji izteica vēlmes Jūras ielu pārveidot par gājēju ielu, izveidot Carnikavas apvedceļu, izbūvēt drošas gājēju pārejas un ietves, izveidot labiekārtotu atpūtas vietu pie gleznainā Mazlandziņas ezera, izveidot SPA kompleksu esošās publiskās pirts vietā, uzlabot dambja segumu,  Vecgaujas posmā izveidot Paņevežas tipa promenādi, modernizēt tirgus laukumu, izveidot dzelzceļa pāreju – tuneli, izveidot centrālo ieeju parkā, parka estrādi un strūklaku, izveidot gājēju un velo ceļus, lai savienotu centru ar mikrorajoniem, piejūras parkā izbūvēt apgaismojumu, bērnu atrakcijas un citas vērtīgas idejas.

Starp iedzīvotāju priekšlikumiem bija arī apļveida krustojuma izveidošana pie Tautas nama "Ozolaine", likvidējot nobrauktuvi uz Tautas namu, saglabājot tikai piebraukšanas iespēju no parka puses, kā arī slēgt nobrauktuvi Atpūtas ielas galā, jo topošais veikals "Rimi" radīs uz šo mezgli augstu satiksmes intensitāti. Jau šobrīd izbrauktuve no "Mego" stāvlaukuma nav pārskatāma.

Darbs arhitektiem

Visas vērtīgās apkopotās iedzīvotāju idejas tiks nodotas arhitektu darba grupai, kas sniegs savu redzējumu par iespējamajiem Carnikavas centra attīstības virzieniem. Jau nākamnedēļ arhitekti pulcēsies uz plenēru Carnikavā. 7.jūnijā darba grupa izstrādās materiālus prezentācijām, bet 8.jūnijā plkst. 14.00 Carnikavas pamatskolas multizālē prezentēs tos iedzīvotājiem. Pasākumā piedalīsies arī apvienība "Pilsēta cilvēkiem".

Jāuzsver, ka liela nozīme ideju realizācijā ir spēcīgām iedzīvotāju kopienām, kas pašvaldību uztver kā savas komandas spēlētāju. Zīmīgi, ka savulaik tieši līdzīga plenēra laikā tapa ideja par Gaujas ielas pārbūvi Ādažos, kas šobrīd ir novada vizītkarte. Pārbūves rezultātā tā kļuva k
rietni pievilcīgāka novada iedzīvotājiem un viesiem, kā arī drošāka visiem satiksmes dalībniekiem. 2019. gadā projekts "Gaujas ielas Ādažos pārbūve" saņēma Latvijas ainavu arhitektūras gada balvu kategorijā "Inženierbūvju dizains".

Kā jau plenēra pirmajā pasākumā aprīlī norādīja arhitekte Kristīne Pudiste, projekts izdosies, ja sadarbosies visas trīs iesaistītās puses – iedzīvotāji / nevalstiskās organizācijas, nozares profesionāļi un pašvaldība. Tieši tāpēc aicinām iedzīvotājus būt klātesošiem Carnikavas centra attīstības procesā.

Ja arī Jums ir idejas, ieteikumi un sapņi par Carnikavas centra attīstību, vēl līdz 6. jūnijam savus ierosinājumus var iesūtīt Ādažu novada Būvvaldes galvenajai arhitektei Dacei Rumpei (dace.rumpe@adazunovads.lv), kura visas idejas apkopos līdz arhitektu plenēram.

Datums 8. jūnijs, 2024
Laiks14.00
Atrašanās vietaCarnikavas pamatskola

Carnikavas plenērs. Ideju vētra. II daļa: arhitektu un plānotāju prezentācijas