Pēc administratīvi teritoriālās reformas īstenošanas, apvienojoties abiem novadiem, spēku zaudēja Carnikavas un Ādažu novadu ģerboņi. Abi līdzšinējie ģerboņi ar nelielām izmaiņām šobrīd gaida apstiprinājumu no Valsts Heraldikas komisijas un turpmāk kļūs par Carnikavas un Ādažu PAGASTU ģerboņiem! Šobrīd aktīvi strādājam pie jaunā novada simbola, tāpēc aicinām novada iedzīvotājus līdz 15.decembrim nobalsot par vienu no četriem piedāvātajiem ģerboņa variantiem apvienotajam novadam. Jaunajam Ādažu novada ģerbonim ir jāsimbolizē abas apvienotās teritorijas. Izzinājām dažādu nozaru ekspertu viedokli, lai apzinātu savdabīgos un neatkārtojamos simbolus, raksturīgus vienīgi Ādažu novadam.
Variants Nr.1
Attēlota upe un jūra. Zilā krāsa simbolizē upes ūdeni, bet zaļā – jūras piekrastes ūdeni un mežus.
Sudraba viļņveidīgā josla ir straume, kas simboliski nozīmē mērķtiecību, vērienu, nemitīgu virzību uz priekšu, spraigumu, kustīgumu, mainīgumu. Simbolizē te dzīvojošos ļaudis un novada saimniecisko attīstību, arī iedzīvotāju līdzāspastāvēšanu plūdu – palu laikā Gaujas grīvas tuvumā (Gauja Ādažu novadam cauri tek aptuveni 30km garumā, līdz satiekas ar jūru).
Simbols – zieds Dortmaņa lobēlija. Balta vai sudraba krāsas zieds, zelta kauslapiņas.
Baltijā lielākās šī retā auga atradnes atrodas Ādažu novada ezeros: Ummī un Mazuikā. Pēc Dabas aizsardzības pārvaldes ziņām, minētie ezeri ir tīrākie ezeri Latvijā. Retais augs simbolizē ilgmūžību un mūsdienu novada iedzīvotāju tiesības dzīvot tīrā vidē. Ekoloģiskā situācija un zaļais dzīvesveids ir viena no Ādažu novada prioritātēm. Retais augs sastopams ezeros, kuriem vārdus – Ummis un Uika ir devuši mūsu apvidū dzīvojošie lībieši. Simbolizē seno apdzīvotību.
Simbols – Dzirnavu rats. Zelta krāsā. Dzirnavu rata emblēma ir mūsu novada unikāla vēstures liecība, kas rakstītajos avotos parādās 19.gs. pētījumā par viduslaiku Ādažu pili. Ūdens dzirnavas gadu simtiem darbojušās arī uz Lilastes upes.
Ūdensdzirnavas ir viens no pirmajiem mehānismiem tehnikas attīstības vēsturē, kuru darbināšanai cilvēks izmantoja dabas spēku – ūdeni. Dzirnavu rats simbolizē Ādažu novada ūdens bagātības un šeit dzīvojošo cilvēku uzņēmību pakļaut ūdens spēku savas labklājības nodrošināšanai un saimnieciskās dzīves uzplaukumam. Visos laikos – “ja ir iespēja malt graudus, būs arī maize”. Rats simbolizē mūžīgo kustību, laika un dzīves ritējumu. Zelta krāsa simbolizē – Sauli. Saules kustības un rata kopīgs ritējums.
Variants Nr.2
Upes ietecēšana jūrā attēlota caur heraldiskām (ģeometriskām) figūrām – trīsstūrveida figūra ir upe, kas ietek augšā attēlotā taisnstūrī – jūrā. Upes un jūras satikšanās. Zilā krāsa simbolizē ūdeni. Upes straume nozīmē mērķtiecību, vērienu, nemitīgu virzību uz priekšu, spraigumu, kustīgumu, mainīgumu. Simbolizē te dzīvojošos ļaudis un novada saimniecisko attīstību, arī iedzīvotāju līdzāspastāvēšanu plūdu – palu laikā Gaujas grīvas tuvumā (Gauja Ādažu novadam cauri tek aptuveni 30km garumā, līdz satiekas ar jūru). Figūras veido stilizētu burtu “Ā”, kas simbolizē Ādažu novada nosaukumu.
Lejasdaļā – simbols Dortmaņa lobēlija. Balta vai sudraba krāsas zieds, zelta kauslapiņas.
Baltijā lielākās šī retā auga atradnes atrodas Ādažu novada ezeros: Ummī un Mazuikā. Pēc Dabas aizsardzības pārvaldes ziņām, minētie ezeri ir tīrākie ezeri Latvijā. Retais augs simbolizē ilgmūžību un mūsdienu novada iedzīvotāju tiesības dzīvot tīrā vidē. Ekoloģiskā situācija un zaļais dzīvesveids ir viena no Ādažu novada prioritātēm. Retais augs dzīvo ezeros, kuriem vārdus – Ummis un Uika ir devuši šajā apvidū dzīvojošie lībieši. Simbolizē seno apdzīvotību.
Variants Nr.3
Upes ietecēšana jūrā attēlota caur heraldiskām (ģeometriskām) figūrām – trīsstūrveida figūra ir upe, kas ietek augšā attēlotā taisnstūrī – jūrā. Upes un jūras satikšanās. Zilā krāsa simbolizē ūdeni. Sudraba viļņveidīgā josla ir straume. Upes straume nozīmē mērķtiecību, vērienu, nemitīgu virzību uz priekšu, spraigumu, kustīgumu, mainīgumu. Simbolizē te dzīvojošos ļaudis un novada saimniecisko attīstību, arī iedzīvotāju līdzāspastāvēšanu plūdu – palu laikā Gaujas grīvas tuvumā (Gauja Ādažu novadam cauri tek aptuveni 30km garumā, līdz satiekas ar jūru). Abas iepriekš aprakstītās figūras veido stilizētu burtu “Ā”, kas simbolizē Ādažu novada nosaukumu. Zelta (dzeltenā) krāsa simbolizē jūras smiltis.
Variants Nr.4
Upes ietecēšana jūrā attēlota caur heraldiskām (ģeometriskām) figūrām – trīsstūrveida figūra ir upe, kas ietek augšā attēlotā taisnstūrī – jūrā. Upes un jūras satikšanās. Zilā krāsa simbolizē ūdeni. Zaļā krāsa jūras piekrastes ūdeņus un mežus. Upes straume nozīmē mērķtiecību, vērienu, nemitīgu virzību uz priekšu, spraigumu, kustīgumu, mainīgumu. Simbolizē te dzīvojošos ļaudis un novada saimniecisko attīstību, arī iedzīvotāju līdzāspastāvēšanu plūdu – palu laikā Gaujas grīvas tuvumā (Gauja Ādažu novadam cauri tek aptuveni 30km garumā, līdz satiekas ar jūru). Abas iepriekš aprakstītās figūras veido stilizētu burtu “Ā”, kas simbolizē Ādažu novada nosaukumu.
Heraldikas speciālists un heraldiskais mākslinieks Edgars Sims izveidojis vairākas ģerboņa ideju skices, par kurām aicinām balsot jūs, mīļie novadnieki! Aicinām iedzīvotājus būt aktīviem, iepazīties ar ģerboņa metiem, rūpīgi iedziļināties to aprakstos, kuros skaidrots, kāpēc izvēlēti tieši šādi simboli, un nobalstot par sev tīkamāko.