Domes un komiteju sēdes
3jul

Apvienotā Attīstības un Finanšu komiteja 3. jūlija sēdē izskatīja priekšlikumus, kas saņemti saistošo noteikumu projekta “Par publisko ūdeņu izmantošanu un apsaimniekošanu Ādažu novadā” sabiedriskās apspriešanas laikā.

Ādažu novada pašvaldība no iedzīvotājiem vai iedzīvotāju grupām saņēmusi 18 vēstules ar 35 priekšlikumiem. Pārsvarā iedzīvotāji iebilst par motorizēto transporta līdzekļu pārvietošanās ātrumu ezeros. Pašlaik ātruma ierobežojumi ir nostiprināti spēkā esošajā Ādažu novada teritorijas plānojumā un tos izmainīt nevar, kamēr tas ir spēkā. Pašvaldības administrācijas speciālistu priekšlikums ir esošajiem ierobežojumiem noteikt sīkāku detalizāciju, kas nebūtu pretrunā spēkā esošajam Teritorijas plānojumam. Lai ierobežotu ūdenssporta cienītājus braukt ar motorizētajiem kuģošanas līdzekļiem lielā ātrumā, ir piedāvāts izveidot zonējumu 50 m attālumā no krasta līnijas Lielajā Baltezerā, Lilastes ezerā un Dzirnezerā. Šajā zonā kuģošanas līdzekļi varēs pārvietoties ar samazinātu ātrumu, kas nepārsniedz 9 km/h, priekšroku dodot mazāk aizsargātiem ūdens izmantotājiem. Tika atbalstīts priekšlikums, ka Lielajā Baltezerā un Lilastes ezerā tiks ierobežota iespēja nodarboties ar motorizētajiem ūdenssporta veidiem, t.sk. pārvietoties ar ūdensmotocikliem tuvāk par 300 m no krasta līnijas.

Saistošo noteikumu projekts papildināts ar jaunu termina skaidrojumu ”piekrastes zona” šādā redakcijā: “piekrastes zona- teritorjja ūdenstilpē, kur priekšroka ir mazāk aizsargātajiem ūdenstilpes izmantotājiem (peldētājiem, sup dēļu, airu laivu lietotājiem). Motorizēto kuģošanas līdzekļu vadītājiem atļauts šķērsot šo zonu, lai nokļūtu ūdenstilpes vidū, ar ātrumu, kas nav lielāks par 9km/h.”

Savukārt priekšlikums par atļauju Mazajā Baltezerā izmantot  mazizmēra kuģus (ūdensmotocikli, airu laivas, motorlaivas, kuteri) nav atbalstīts daļā par ūdensmotociklu izmantošanu. Pamatojoties uz Ādažu novada teritorijas plānojuma Apbūves noteikumu 316.2. punktā noteikto, ka Mazajā Baltezerā aizliegta ūdensmotociklu izmantošana. Toties priekšlikums atbalstīts pārējā daļā.

Deputāti atbalstīja priekšlikumu papildināt noteikumus ar punktiem, kas paredz boju izvietošanu publiskās peldēšanās vietās, norobežojot peldēšanas zonu un publiskas laivu ielaišanas vietas ar bojām. Tāpat arī noteikumi papildināti ar punktu, kas paredz informatīvu plākšņu/zīmju izvietošanu satiksmes dalībniekiem.

Atbalstīts arī priekšlikums “Ūdenstilpnēs, kurās atbilstoši teritorijas plānojumam motorizētais ūdenssports, ūdensslēpošana un tai pielīdzināmie ūdenssporta veidi (veikbords, veiksērfs) ir atļauti, kustību no krasta uzsākt drīkst tikai speciāli ierīkotās vietās, uzsākot un pabeidzot braukšanu perpendikulāri krastam”.

Noteikumi tiks papildināti ar grafiskajiem pielikumiem:  Dūņezera, Lielā Baltezera un  Lilastes ezera kartes ar zonējumu.

Noteikumi precizēti ar punktu par piestātņu teritorijas kopšanu:  “11. Krastmalās, piestātnēs vai pie laipām atļauts būvēt jaunus un pārbūvēt esošos krastu nostiprinājumus erozijas skartās vietās, ievērojot ūdenstilpes krasta dabīgās īpatnības, normatīvo aktu prasības, kā arī piestātnēm un laipām tieši pieguļošo teritoriju attīrīt no dūņām un aizaugumiem ar ūdenszālēm tādā platībā, kas nodrošina to drošu lietošanu.”

Turpmākā jautājuma virzība būs jūlija Finanšu komitejā, kas skatīs saistošo noteikumu gala redakciju, tad sekos jauno, būtisko papildinājumu nodošana sabiedrības viedokļa  noskaidrošanai, kā arī noteikumu projekts atkārtoti tiks nosūtīts Latvijas Jūras administrācijai izvērtēšanai.