Jaunumi pašvaldībā
bērns zīmē

Līdz šim Carnikavas pagastā (Carnikavas novads līdz 2021.gada 30.jūnijam) un Ādažu pagastā līdzfinansējuma piešķiršanas kārtība, nosacījumi un apmērs bija atšķirīgi, tādēļ izstrādāti un apstiprināti noteikumi, kas būs saistoši visā apvienotajā Ādažu novada pašvaldības (turpmāk – pašvaldības) teritorijā.

Ādažu novada pašvaldības dome 29.septembrī apstiprināja jaunus saistošos noteikumus Nr.12/2021 “Par pašvaldības līdzfinansējumu privātām vispārējās izglītības iestādēm” un 21.novembrī – saistošos noteikumus Nr.35/2021 “Par pirmsskolas izglītības izmaksām privāto izglītības iestāžu un bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzējiem”. Abi jaunie regulējumi stāsies spēkā no 2022.gada 1.janvāra.

Būtiskākais, kas jāzina par līdzfinansējuma saņemšanu, ja bērns apmeklē privāto pirmsskolas izglītības iestādi (turpmāk – PPII) vai bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzēju jeb aukli (turpmāk – BUPS)

Lai saņemtu līdzfinansējumu, bērna vecāki vai likumiskie pārstāvji (turpmāk – vecāki) iesniedz Ādažu Vienotajam valsts un pašvaldības klientu apkalpošanas centram aizpildītu iesnieguma veidlapu (atrodama pašvaldības mājaslapā un zemāk norādītajā saitē) un līguma starp PPII vai BUPS un Vecākiem kopiju.  Ja iesniegumu iesniedz pilnvarotā persona, tad pievieno arī notariāli vai bāriņtiesas apliecinātu pilnvaru.

Līdzfinansējumu piešķir, ja:

• bērns sasniedzis vismaz pusotra gada vecumu;
  • bērna un vismaz viena no bērna vecākiem dzīvesvieta deklarēta Ādažu novada administratīvajā teritorijā;
  • bērns nav reģistrēts citas pašvaldības izglītības iestādē un par šo bērnu Ādažu novada pašvaldība neveic attiecīgās pašvaldības izglītības iestādes uzturēšanas izdevumu finansēšanu;
  • PPII nodrošina pirmsskolas izglītības programmas apguvi darbdienās (ne mazāk kā 12 stundas dienā) un īsteno licencētu pirmsskolas izglītības programmu bērniem no pusotra gada vecuma līdz pamatizglītības ieguves uzsākšanai;
  • BUPS nodrošina bērnu uzraudzības pilna laika pakalpojuma sniegšanu (ne mazāk kā 40 stundas nedēļā) bērniem no pusotra gada vecuma līdz brīdim, kad tiek uzsākta bērna obligātā sagatavošana pamatizglītības ieguvei.

Lēmumu par līdzfinansējuma piešķiršanu vai atteikumu pieņem pašvaldības Izglītības un jaunatnes nodaļa viena mēneša laikā no visu dokumentu saņemšanas dienas. Pozitīva lēmuma gadījumā pašvaldība slēdz līgumu ar PPII vai BUPS un līdzfinansējumu ieskaita PPII vai BUPS kredītiestādes kontā vienu reizi mēnesī līgumā noteiktajā kārtībā.

Līdzfinansējuma apjomu PPII un BUPS nosaka ar pašvaldības domes lēmumu, kuru publicē pašvaldības mājaslapā www.adazi.lv. PPII līdzfinansējuma apmērs no 1.janvāra tiks noteikts janvāra mēnesī, aprēķinot viena bērna izmaksas pašvaldības izglītības iestādēs. Savukārt BUPS līdzfinansējuma apmērs no 1.janvāra būs zināms pēc pašvaldības 2022.gada budžeta pieņemšanas.

Pašvaldība vērš uzmanību, ka situācijās, kad bērnam tiek piedāvāta vieta pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē, bet bērns uz piedāvājuma saņemšanas brīdi jau apmeklē PPII vai BUPS, vecāki var atteikties no piedāvātās vietas pirmsskolā un turpināt saņemt līdzfinansējumu.

Tie bērni, kuri šobrīd apmeklē PPII vai BUPS un saņem pašvaldības līdzfinansējumu, turpinās to saņemt arī pēc šo noteikumu stāšanās spēkā un atkārtoti pieteikties līdzfinansējumam nav nepieciešams.

Būtiskākais, kas jāzina par līdzfinansējuma saņemšanu, ja bērns apmeklē privāto vispārējās izglītības iestādi

Līdzfinansējumu piešķir, ja:

• bērna un vismaz viena no bērna vecākiem dzīvesvieta deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā;
  • Skolai ir līgums ar skolēna vecāku par programmas apgūšanu un skolēns ir reģistrēts programmas apguvei;
  • Skola ir reģistrēta izglītības iestāžu reģistrā un īsteno Latvijā akreditētu vispārējās pamatizglītības vai vidējās izglītības programmu.

Lai saņemtu līdzfinansējumu, vecākam vairs nav jāvēršas pašvaldībā (kā tas bija Carnikavas novadā), bet gan jāinteresējas skolā, vai attiecīgā skola ir noslēgusi līgumu ar pašvaldību. Turklāt katra mācību semestra sākumā pašvaldība informēs skolas, kurās, pamatojoties uz Valsts izglītības informācijas sistēmas datiem, mācās skolēni, kuru deklarētā dzīvesvieta ir Ādažu novada pašvaldība, par iespēju saņemt pašvaldības līdzfinansējumu, slēdzot līgumu ar pašvaldību.

Līgumam tiek pievienota skolas izmaksu tāme par vispārējās izglītības ieguvi, kā arī līgumā iekļauj nosacījumu, ka skolas pienākums ir piemērot vecākiem mācību maksas samazinājumu līdzfinansējuma apjomā.

Līdzfinansējuma apjomu vienam skolēnam mēnesī nosaka pašvaldības novada dome katru budžeta gadu. Ja skolas tāme ir mazāka nekā pašvaldības noteiktais līdzfinansējums, atbalstu nodrošina apmērā, kāds norādīts skolas tāmē.

Līdzfinansējuma apmaksu uzsāk ar dienu, kad skolēns uzsāk izglītības apguvi, bet ne agrāk kā tā mēneša pirmajā datumā, kurā noslēgts līgums starp pašvaldību un skolu. Pašvaldība norēķinus par skolēnu veic ar skolu, kura  līdz katra mēneša 7. datumam iesniedz pašvaldībai grāmatvedības attaisnojuma dokumentus elektroniskā formātā (eRēķins).

Tie bērni, kuri šobrīd apmeklē privāto skolu un saņem pašvaldības līdzfinansējumu, turpinās to saņemt arī pēc šo noteikumu stāšanās spēkā.

Ar pilnu saistošo noteikumu saturu var iepazīties Latvijas Vēstneša tīmekļvietnē:

Ja rodas kādi papildus jautājumi par pašvaldības līdzfinansējumu PPII un BUPS, lūdzam sazināties ar pašvaldības izglītības jomas speciālistiem, rakstot e-pastā vai sazinoties telefoniski.

Foto: Pixabay