Domes un komiteju sēdes
attist kom 12jun

12.jūnija Ādažu novada pašvaldības domes Attīstības komitejā izskatīta virkne jautājumu, kas skar novada teritoriju un tās tālāko plānojumu.

Par Plūdu projekta tālāku virzību. Ādažu novada pašvaldības iesniegtā projekta idejas “Jauna aizsargdambja un sūkņu stacijas izbūve, Gaujas upes kreisā krasta nostiprinājums Ādažu novadā” realizācijā paredzēts izbūvēt jaunu aizsargdambi no Kadagas tilta līdz Gaujas - Daugavas kanālam, jaunu sūkņu staciju pie Vējupes caurtekas regulatora, nostiprināt Gaujas upes kreiso krastu ar rievsienām un paaugstināt ceļa Ādaži - Kadaga klātni. Pamatojoties uz likumdošanā noteikto, dambjiem kalpošanas ilgums nodrošināms vismaz 50 gadus, līdz ar to dambju infrastruktūras izbūves gadījumā paredzētas īpašuma vai valdījuma tiesības, proti, dambja atjaunošanas, pārbūves un jaunas būvniecības gadījumā jānodrošina, ka nekustamais īpašums ir projekta iesniedzēja īpašumā. Daļa zemes īpašumi no privātīpašniekiem pašvaldībai ir jāatpērk. Ir apzināti zemes gabalu īpašnieki par jaunā aizsargdambja izbūvi viņu zemes gabalos un iespējamo īpašuma vienību pārdošanu. Deputāti konceptuāli atbalstīja zemes gabalu īpašumu iegādi atbilstoši potenciālā aizsargdambja trases novietojumam. Prognozējamās izmaksas, kas varētu rasties pašvaldībai, atpērkot zemes vienības no zemes gabalu īpašniekiem, būtu līdz 180 000 eiro (t.sk. zemes ierīcības projekti un nekustamā īpašuma novērtējums) apmērā. Finansējuma apmērs tiks precizēts būvprojekta izstrādes laikā un pēc sertificētu vērtētāju atzinuma saņemšanas. Plānotais Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 4 080 000 eiro, pašvaldības līdzfinansējums 720 000 eiro. Kopējais projekta finansējums plānots 4 800 000 eiro. Projekta īstenošana paredzēta līdz 2029. gada 31. decembrim.

Par valsts nekustamā īpašuma atsavināšanu. Ādažu novada pašvaldībai kapu teritorijas uzturēšanas funkcijas sekmīgai izpildei ir nepieciešama Carnikavas kapsētas teritorijas paplašināšana. Tiks lūgts atsavināt no AS “Latvijas Valsts meži” zemes platību, ko labiekārtot kapsētas vajadzībām.

Par nekustamā īpašuma lietošanas mērķa maiņu zemes vienībām. No Ādažu novada būvvaldes saņemta informācija par reģistrētajām būvatļaujām būvniecības informācijas sistēmā (BIS) Ādažu novadā 2024. gada aprīlī, maijā un jūnijā. Lai ievērotu vienlīdzīguma principu, ņemot vērā, ka piešķirtie nekustamā īpašuma lietošanas mērķi ietekmē nekustamā īpašuma nodokļa likmi, nepieciešams veikt noteikto nekustamā īpašuma lietošanas mērķu maiņu zemes vienībām, kurām izsniegtas būvatļaujas. Sagatavotais lēmums ir par 24 īpašumiem.

Par tematiskā plānojuma “Ādažu novada ainavu plāns” apstiprināšanu. Ainavu plāna izstrādātājs SIA “Grupa 93” prezentēja tematisko plānojumu, veikto analītiku un sniedza rekomendācijas. Ainavu plāns top jaunveidojamā teritorijas plānojuma ietvaros. Ainavu plāna mērķis ir raksturot Ādažu novada ainavu daudzveidību un vērtības, nosakot ainavu tipus un telpas, analizējot to īpašības, spēkus un ietekmes, kas tās pārveido, kā arī sniegt priekšlikumus ainavu aizsardzībai, pārvaldībai un plānošanai. Ādažu novada ainava raksturojas gan ar urbāno ainavu (Ādažu pilsēta), gan ūdens ainavu (piejūra, Gauja, palienes, ezeri), gan agrāro ainavu (meži, līdzenumi) un mozaīkainavām. Ņemot vērā publiskās apspriešanas rezultātus, deputāti virzīja apstiprināšanai tematisko plānojumu “Ādažu novada ainavu plāns”. Hipersaite uz Ainavu plāna redakciju Ģeoportālā: https://geolatvija.lv/geo/tapis?documents=open#document_26918.

Uz domes sēdi virza apstiprināšanai zemes ierīcības projektus vairākiem īpašumiem Ādažos, Garkalnē un Gaujā, kā arī vairāku lokālplānojumu uzsākšanu, piemēram, uzsākt lokālplānojuma kā grozījumu Ādažu novada teritorijas plānojumam izstrādi nekustamā īpašuma zemes vienībai “Beitiņi”, Iļķenē. Lokālplānojums Ādažu novada teritorijas plānojumam nekustamajā īpašumā “Avenes” iecerēts nodot publiskajai apspriešanai.