Atkritumu apsaimniekošana Vide

Ādažu pilsētā un pagastā šā gada maijā noslēdzās Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu projekts “Atkritumu dalītās savākšanas punktu izveide un pilnveide Ādažu novadā”, ko sadarbībā ar Ādažu novada pašvaldību kopš 2017.gada rudens īstenoja SIA “Eco Baltia vide”. Ņemot vērā, ka projekta laiks ir beidzies, kā arī pilsētvidē izvietotajos publiskajos bioloģisko atkritumu šķirošanas punktos bieži ir liels sadzīves atkritumu piejaukums, šie konteineri maija mēnesī pakāpeniski tika noņemti.

Turpmāk ir paredzēts pāriet uz bioloģisko atkritumu individuālo šķirošanu mājsaimniecībās un uzņēmumos. SIA “Eco Baltia vide” klientiem nodrošina vairākus risinājumus, lai bioloģisko atkritumu šķirošana būtu ērta un pieejama ik-dienā. SIA “Eco Baltia vide” bioloģisko atkritumu šķirošanai un nodošanai klientiem piedāvā gan speciālos bioloģisko atkritumu šķirošanas maisus, gan arī dažāda tilpuma konteinerus.

Ādažu pilsētas un pagasta privātmāju iedzīvotāji, namu apsaimniekotāji un uzņēmumi bioloģisko atkritumu šķirošanai var pieteikt 0,12m3, 0,24m3 vai 0,66m3 konteinerus, kuru izvešana notiek saskaņā ar grafiku. Iedzīvotājiem un uzņēmumiem pieejami arī priekšapmaksas speciālie maisi (120 l), ko var iegādāties veikalā SIA “Puķu Elvis”, Rīgas gatvē 51, veikalā “Elvi”, Ādažos. Priekšapmaksas maisu apjomam virs 10 gab. SIA “Eco Baltia vide” piegādi uz klienta adresi nodrošina bez maksas. Lielākam sezonālo bioloģisko atkritumu apjomam SIA “Eco Baltia vide” piedāvā iespēju pasūtīt arī lielāka tilpuma specializētos konteinerus.

Atbilstoši valstī noteiktajai kārtībai bioloģisko atkritumu šķirošana iedzīvotājiem tiek nodrošināta par zemāku maksu nekā nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošana.

Šajā gadā maksa par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu Ādažu pilsētā un pagastā ir 26,33 eiro/m3, bet no 2024. gada 1.janvāra būs spēkā tarifs 21,14 eiro/m3. Nešķirotu sadzīves atkritumu maksa ir 32,91 eiro/m3.

Ņemot vērā, ka publiski pieejamie bioloģisko atkritumu nodošanas punkti ir noņemti, aicinām iedzīvotājus uz to adresēm vairs nevest bioloģiskos atkritumus. Jums ir iespēja bioloģiskos atkritumus vest uz šķiroto atkritumu laukumu Kadagā. Esam vienojušies ar SIA “Eco Baltia vide”, ka tiks uzstādīti bioloģisko atkritumu konteineri, kuri tur nebija pieejami līdz šim. Papildus informējam, ka bioloģisko atkritumu nodošana būs pieejama par maksu – atbilstoši bioloģisko atkritumu tarifam.

Lai izvairītos no apstākļiem, ka Jūsu aizvestie bioloģiskie atkritumi netiek pieņemti, aicinām ievērot bioloģiskajiem atkritumiem atbilstošu atkritumu sastāvu.

Bioloģiskajos atkritumos ietilpst:
• virtuves pārtikas atkritumi:
• Dārzeņu un augļu atkritumi,
• Tējas un kafijas biezumi,
• Riekstu čaulas un olu čaumalas,
• Siers, biezpiens,
• Gaļas, zivju un citus dzīvnieku valsts izcelsmes pārtikas produkti,
• Ēdienu atliekas BEZ IEPAKOJUMA utt.
• dārza atkritumi:
• veci augi, puķes,
• nopļautā zāle,
• koku lapas un zariņi līdz 2cm diametrā.

Bioloģisko atkritumu konteinerā AIZLIEGTS mest:
• šķidros atkritumus - piens, kefīrs, ievārījumi, jogurti, eļļas,
• papīru ar dažāda veida pārklājumiem - laka, plēve,
• jebkāda veida iepakojumu vai maisiņus - plēves, plastmasa, stikls, skārds, u.c.,
• zarus un stumbrus diametrā lielākus par 2 cm,
• pārstrādātu koksni - impregnēta, krāsota, koka miza utml.,
• zemi, karstus pelnus, akmeņus, izdedžus, smiltis, grunti, kūdru, augsni, tūjas, asenizācijas atkritumus,
• nešķirotus sadzīves atkritumus.

Privātmāju iedzīvotājiem ir iespēja bioloģiskos atkritumus kompostēt, bet iedzīvotājiem, kuri dzīvo daudzdzīvokļu mājās, aicinām vērsties pie sava namu apsaimniekotāja par iespējām uzstādīt bioloģisko atkritumu konteineru Jūsu atkritumu novietnē. Ja ir papildu jautājumi par iespējām šķirot atkritumus Ādažu novadā, pilna informācija pieejama interneta adresē www.skiroviegli.lv