No 4. līdz 6. augustam Carnikavas pamatskola uzņēma biedrības “Dauna sindroms Latvija” biedru ģimenes. Šim pasākumam ir īpaša nozīme, jo pirmo reizi ģimenēm, kurās aug bērns ar Dauna sindromu, tika piedāvāta iespēja kopā pavadīt trīs piesātinātas dienas – bez aizspriedumiem, pārmetumiem un nosodījuma.
“Kopš esam sākušas savu darbību, redzam, cik ļoti cilvēki vēlas būt kopā, vēlas būt saprasti. Ideju par tikšanās formātu smēlāmies no kolēģiem, kas šādus pasākumus rīko jau ilgstoši, taču visa organizācija, saprotams, bija jārisina pašām. Ir patiess prieks, ka Ādažu novads uzklausīja mūs un atrada iespējas atbalstīt Ģimeņu tikšanos – tas bija vērtīgi gan mūsu ģimenēm, gan arī Ādažu novada iedzīvotājiem,” atklāj biedrības “Dauna sindroms Latvija” valdes locekle Veronika Bašarina.
Tikšanās ilga trīs dienas, un piektdienas pēcpusdienu veltījām, lai iepazītos un kārtīgi izdejotos. Atvēršanos veicināja arī galda spēļu stunda, kur ikviens no klātesošajiem varēja atrast savam vecumam un prasmēm atbilstošu galda spēli.
Otrā diena bija ļoti piesātināta: par sportiskām aktivitātēm parūpējās brīvprātīgā darbiniece Una Kasparsone, vadot rīta rosmi, un treneris Ivars Zvirbulis, kas 1,5 stundas garumā vadīja sporta spēles Carnikavas pilsētas parkā, savukārt Olga Gluza vadīja kustību terapijas nodarbību gan vecākiem atsevišķi, gan kopā ar savām atvasēm, lai apgūtu pamatprincipus pretestības mazināšanai.
Tāpat šajā dienā tikšanās dalībniekiem bija iespēja piedzīvot māksliniecisku ierosmi kronīšu darināšanas meistarklasē pie Elīnas Pēkšēnas, ko papildināja krekliņu dizaina, sejas apgleznošanas un sitaminstrumentu izpētes nodarbības bērniem brīvprātīgo darbinieku vadībā. Šajā laikā vecākiem notika grupu terapija pie Ernesta Pūliņa-Ciņa un Mārītes Bites.
Otrās dienas vakarā Carnikavas pamatskolas darbinieki parūpējās, lai skolas Multizāle pārtaptu par kinoteātri, kurā skatījāmies 2004. gada filmu “Haizivs stāsts” par atšķirīgo un tā pieņemšanu.
Trešajā dienā ģimenes devās uz Carnikavas Novadpētniecības muzeju un izbrauca ar Carnikavas kuģīti. Pēcpusdienā bērni radīja brīnumu, skolas iekšpagalmā “pūšot” lielos burbuļus.
“Bez Ādažu novada atbalsta īstenot Ģimeņu tikšanos būtu ļoti grūti – pirmkārt, varējām izmantot skolas telpas bez maksas. Otrkārt, ar projektam piešķirto finansējumu varējām nodrošināt pilnvērtīgas nodarbības nozares profesionāļu vadībā,” stāsta V. Bašarina.
“Ar prieku skatījāmies, cik rūpīgi un iejūtīgi strādāja brīvprātīgo komanda – liela daļa brīvprātīgo bija carnikavieši. Turklāt daļai šī bija pirmā saskarsme ar cilvēkiem, kuriem ir funkcionāli traucējumi. Tikšanās noslēgumā daudzi atzina, ka iegūtā pieredze ir neatsverama un maina turpmāko skatījumu uz brīvprātīgo darbu un dzīvi kopumā. Jāatzīst, ka daži vecāki uzticēja savus bērnus kādam citam pirmo reizi, kas arīdzan ir bezgala vērtīgi.
Šis pasākums ietekmēja ne tikai mūs, bet arī apkārtējos, – vietējie iedzīvotāji bija pārsteigti, ieraugot vienuviet tik daudz cilvēku ar Dauna sindromu, tomēr nenobijās un nenovērsās. Tāpat Carnikavas pamatskolā jutāmies ļoti mājīgi, turklāt skolas komanda rūpējās par mūsu labsajūtu ik uz soļa – reti izdodas sastapt tik ieinteresētus darbiniekus, kuri strādā pēc būtības,” atzīst “Dauna sindroms Latvija” valdes locekle Velga Polinska.
Pirmā Ģimeņu tikšanās Carnikavā patiesi izdevās, un tas bija iespējams, saņemot daudzpusīgu atbalstu no Ādažu novada, Carnikavas pamatskolas, labdarības fondiem BeOpen un Giving for Latvia, ziedotājiem un brīvprātīgajiem. Cerams, ka šo sadarbību varēsim turpināt arī nākotnē, lai turpinātu atvieglot ģimeņu ikdienu un mainīt sabiedrības uzskatus.
Pasākums tika īstenots iniciatīvu projekta “Ģimeņu tikšanās Carnikavā” ietvaros ar Ādažu novada pašvaldības līdzfinansējumu atbilstoši pašvaldības 24.05.2023. nolikumam Nr.11 “Iniciatīvas projektu finansēšanas kārtība Ādažu novada pašvaldībā”.