foto

2016.gada 23.februārī Ādažu novada dome un Rīgas plānošanas reģions noslēdza līgumu par 9.2.2. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt kvalitatīvu institucionālai aprūpei alternatīvu sociālo pakalpojumu dzīvesvietā un ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu pieejamību personām ar invaliditāti un bērniem” 9.2.2.1. pasākuma “Deinstitucionalizācija” (SAM 9221 pasākums) projekta “Deinstitucionalizācija un sociālie pakalpojumi personām ar invaliditāti un bērniem” (Projekts) īstenošanu.

Projekta īstenošana plānota tiešā sinerģijā ar 9.3.1. specifiskā atbalsta mērķa “Attīstīt pakalpojumu infrastruktūru bērnu aprūpei ģimeniskā vidē un personu ar invaliditāti neatkarīgai dzīvei un integrācijai sabiedrībā” 9.3.1.1. pasākumu “Pakalpojumu infrastruktūras attīstība deinstitucionalizācijas plānu īstenošanai” (SAM 9311 pasākums), kura mērķis ir sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide un attīstība pašvaldībās.

Projekta ietvaros plānots izveidot dienas aprūpes centru pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem (GRT) un rehabilitācijas centru bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (FTR). Lai apzinātu minēto pakalpojumu nepieciešamību, Sociālais dienests organizēja pilngadīgu personu ar garīga rakstura traucējumiem un bērnu ar funkcionāliem traucējumiem izvērtēšanu, kuri šobrīd dzīvo mums līdzās – ģimenēs Ādažu novadā. Rezultātā konstatēts, ka dienas aprūpes centra pakalpojums nepieciešams 28 pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, bet rehabilitācijas pakalpojumi – 34 bērniem ar funkcionāliem traucējumiem.

Plānots, ka dienas aprūpes centrs Ādažos nodrošinās sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumus, nodarbības sociālo prasmju attīstīšanai, izglītojošas aktivitātes un brīvā laika pavadīšanas iespējas pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Šāda veida aktivitātes, kas veicina pilngadīgu personu ar garīga rakstura traucējumiem un bērnu ar funkcionāliem traucējumiem integrāciju sabiedrībā un uzlabo viņu dzīves kvalitāti jau ilgstoši pieejamas ne tikai Eiropas valstīs, bet arī daudzviet Latvijā, kas apliecina sabiedrības brieduma pakāpi pieņemt un integrēt cilvēkus, kam ikdienas gaitas ir apgrūtinātas veselības problēmu dēļ. Jāpiemin, ka jau šobrīd Sociālā dienesta Atbalsta centrs iespēju robežās šiem cilvēkiem piedāvā radošās darbnīcas, kurās iespējams apgūt jaunas iemaņas un socializēties.

Meklējot risinājumu Projekta īstenošanai, tika izvērtētas vairākas alternatīvas dienas centra atrašanās vietas izvēlē. Kā labākais domes 2017.gada 24.oktobra sēdē tika atbalstīts priekšlikums veidot abus dienas centrus vienā ēkā 400 m2 apjomā, ar atsevišķām ieejām, nepieciešamo infrastruktūru un aprīkojumu, būvējot jaunu ēku uz domei piederoša zemes gabala Attekas iela 39, Ādaži, Ādažu novads, kas paredzēts veselības un sociālajiem mērķiem.

Projekta kopējās prognozētās izmaksas ir 584 887 eiro. Projekta īstenošana SAM 9221 un SAM 9311 pasākumu ietvaros paredzēta ar Eiropas reģionālā attīstības fonda (ERAF) finanšu atbalstu – EARF atbalsta likme 85%, valsts un pašvaldības finansējums veidos 15% no kopējām projekta attiecināmajām izmaksām.

Projektu plānots īstenot laika posmā no 2018. līdz 2020.gadam. Pakalpojumu izdevumus plānots finansēt no SAM 9221 pasākuma līdzekļiem divus gadus pēc Projekta pabeigšanas. Pēc Projekta pabeigšanas Dienas aprūpes centra uzturēšanas izmaksas būs aptuveni 200 000 eiro gadā.

Informācija par garīga rakstura traucējumiem