21. janvārī Žešovā (Rzeszów), Polijā, notika Austrumu partnerības reģionālo un vietējo pašvaldību 13. konference (CORLEAP). Tās mērķis - izvērtēt pašreizējo situāciju un perspektīvas attiecībā uz partnerību, apspriest, kā stiprināt Austrumu partnerības vietējās un reģionālās dimensijas lomu.
Ādažu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Karīna Miķelsone kā Latvijas delegācijas Eiropas Reģionu komitejā pārstāve sanāksmē uzsvēra pašvaldību un to iedzīvotāju nozīmi Ukrainas pievienošanās procesā Eiropas Savienībai.
Diskusijā par jaunās Eiropas Komisijas politiskajām prioritātēm saistībā ar Austrumu partnerību K. Miķelsone norādīja, ka tieši šo valstu pašvaldību kapacitātes stiprināšana un iedzīvotāju, jo īpaši jauniešu, iesaistīšana vietējā lēmumu pieņemšanas procesā veidotu spēcīgu pamatu šo valstu sekmīgai integrācijai Eiropas Savienībā (ES).
K. Miķelsone sanāksmē pārstāvēja arī attīstības sadarbības jomā aktīvo pašvaldību koalīciju PLATFORMA.
“Eiropas Komisijas jaunajā Austrumu partnerības redzējumā būtu jāatzīst, ka pašvaldības ir vairāk nekā tikai vēl viena ieinteresētā puse vai papildinājums valdībai. Eiropas Reģionu komiteja jau vairākkārt uzsvērusi, ka pašvaldības atbildīgas par vismaz 70% Eiropas Savienības acquis ieviešanu. Tāpat aptuveni puse jautājumu, ar kuriem ikdienā nodarbojas pašvaldības, saistīti ar Eiropas Savienības jautājumiem. Ja vietējām pašvaldībām pietrūkst kapacitātes un zināšanu nodrošināt augstākus standartus vai īstenot Eiropas Savienības finansētus projektus, pastāv risks, ka tas var novest pie atsevišķu funkciju centralizācijas, tādējādi apdraudot arī demokrātiju un iedzīvotāju iesaistīšanu,” sanāksmē norādīja Karīna Miķelsone.
Austrumu partnerības valstīm, kas vēlas pievienoties ES un kuru pašvaldībām pēc pievienošanās būs jāpiemēro vismaz 70% ES acquis, šī mērķa veiksmīgai sasniegšanai funkcionāla un fiskālā decentralizācija un zinoši pašvaldību pārstāvji ir būtiski. Tāpēc, lai veicinātu Austrumu partnerības valstu pašvaldību pārstāvju kapacitāti, jo īpaši valstīs, kas uzsākušas pievienošanās procesu ES, Eiropas Reģionu komiteja un CORLEAP ierosina izveidot Austrumu partnerības akadēmiju vietējo un reģionālo pašvaldību administrāciju darbiniekiem.
Vienas institūcijas vai pat centralizētas, visaptverošas programmas vietā ieteikts sākt darbu, lai meklētu veidus, kā noteikt aktuālākās vajadzības un vislabākajā veidā sadarboties starp dažādām mācību iestādēm (arī ES dalībvalstu universitātēm), programmām, projektiem un ES fondiem. Savukārt Eiropas Reģionu komiteja un CORLEAP varētu būt kā platforma, kurā apkopots mācību piedāvājums un kas var attīstīties, ņemot vērā jaunās vajadzības un prasības. Līdz jūnija beigām plānots vienoties par turpmāko rīcību un līdz gada beigām sākt iecerēto projektu īstenošanu.
Papildu informācija par notikušo CORLEAP sanāksmi – Eiropas Reģionu komitejas tīmekļa vietnē.