Jaunumi novadā

Krasi pieaugot komunālajiem maksājumiem, cilvēki, kuru iztikšanai pēc to nomaksas paliek mazāk nekā valstī noteiktais garantētais minimālais ienākums (GMI), var saņemt mājokļu pabalstu. Lai to saņemtu, jāvēršas pašvaldības Sociālajā dienestā. Lielāku pabalstu saņems atsevišķi dzīvojošie vai vientuļie pensionāri, vai personas ar invaliditāti.

GMI pabalsts visā valstī ir vienāds: pirmajai vai vienīgajai personai tie ir 109 eiro, bet katrai nākamajai – 76 eiro. Tā ir summa, kurai cilvēkam jāpaliek mēnesī uz rokas pēc visu īres un komunālo pakalpojumu (ūdens, elektroenerģija, dabasgāze, kanalizācija, sadzīves atkritumu izvešana u.c.) apmaksas.

Laika periodā līdz 31.maijam atsevišķi dzīvojošajam pensionāram vai invalīdam šis ienākums ir noteikts divarpus reizes lielāks (koeficients 2,5), bet mājsaimniecībai kurā dzīvo tikai pensionāri vai invalīdi – divas reizes lielāks (koeficients 2,5). Tas nozīmē, ka vientuļajam pensionāram pēc maksājumu veikšanas uz rokas jāpaliek – 272,5 eiro, bet pensionāru pārim – 370 eiro.

Lai aprēķinātu, cik liels pabalsts pienākas, GMI apmēram jāpieskaita komunālie izdevumi un no šīs summas jāatņem mēneša ienākumi.

Piešķirot pabalstu Sociālajam dienestam jāizvērtē mājsaimniecības materiālā situācija. Lai piešķirtu pabalstu personai vai ģimenei jāvēršas Sociālajā dienestā, jāiesniedz iesniegums un jāaizpilda iztikas līdzekļu deklarācija atbilstoši  2020.gada 17.decembra MK noteikumiem Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas  izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu”.

Uz mājokļa pabalstu var pretendēt arī mājsaimniecības, kuru ģimenes ienākumu slieksnis pārsniedz maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni.

Sociālā dienesta vadītāja Ieva Roze