6.06.par Baltezeru

Ceturtdien, 6.jūnijā, Ādažu novada pašvaldība uz sarunu aicināja iedzīvotājus, lai diskutētu par izstrādāto saistošo noteikumu projektu “Par publisko ūdeņu izmantošanu un apsaimniekošanu Ādažu novadā”.

Noteikumu projekts ir izskatīts domes Attīstības komitejā 15.maijā un tika nodots iedzīvotāju viedokļa noskaidrošanai publiskajā apspriešanā, tās laikā ir saņemti 17 priekšlikumi.

Saistošo noteikumu projekts paredz kārtību, kādā izmantojami, tiek uzturēti un aizsargāti Ādažu novada pašvaldības administratīvajā teritorijā esošie publiskie ūdeņi un to krasti aizsargjoslas platumā; publisko ūdeņu krastu labiekārtošanas, uzturēšanas, stiprināšanas un krasta erozijas novēršanas nosacījumus un kārtību; laipu un piestātņu saskaņošanas, izvietošanas, izmantošanas un reģistrācijas kārtību publiskajos ūdeņos; nosacījumus kuģošanas līdzekļu satiksmei publiskajos ūdeņos  un administratīvo atbildību par noteikumu pārkāpšanu.

Uz sarunu sanākušie, kā arī ZOOM tiešsaistē esošie iedzīvotāji, bija ieinteresēti jautājumos, kas skar Lielā un Mazā Baltezera izmantošanu. Saskaņā ar spēkā esošo Ādažu novada teritorijas plānojumu Mazajā Baltezerā ir aizliegts braukt ar ūdens motociklu, jo šajā ūdenstilpnē ir atļauti tikai nemotorizētie ūdens transporta līdzekļi. Motorizētais ūdenssports, ūdensslēpošana un tai pielīdzināmie ūdenssporta veidi (veikbords, veiksērfs) Mazajā Baltezerā ir aizliegti. Savukārt Lielajā Baltezerā saskaņā ar Teritorijas plānojumu noteikts maksimālais kuģošanas ātrums 60 km stundā. Iedzīvotāji vērsa uzmanību uz visu publisko ūdeņu izmantotāju interešu salāgošanu, sniedzot priekšlikumus noteikt ātruma ierobežojumu krasta līnijas tuvumā, izskatīt zonējuma iespējas u.c.

Ādažu novada pašvaldības izpilddirektora vietniece Inga Reķe, kas ir Publisko ūdeņu darba grupas vadītāja, informēja, ka darba grupa ir konsultējusies ar citu pašvaldību speciālistiem. Ādažu novada gadījumā varētu situāciju risināt, dalot ezeru zonās ar koordinātām iezīmējot ceļu, kur noteiktu atļauto ātrumu, citā zonā – noteikt liegumu, piemēram, nosakot kādu noteiktu attālumu no krasta, kurā nedrīkstētu traukties ar motorizētu ūdens transporta līdzekli. Kā arī svarīga ir publisko ūdeņu lietotāju izglītošana, uzstādot informatīvas zīmes krastā, navigācijas zīmes, sniedzot informāciju saziņas kanālos. Iedzīvotāji apstiprināja, ka, izvietojot  informatīvas zīmes pie Maza Baltezera, apmeklētāji tās cenšoties ievērot.

6.06.parBaltezeru_2

No iedzīvotāju puses izskanēja atbalsts šādam zonējumam. Kā galveno problēmu visi klātesošie atzina, ka ir jārod risinājums starp dažādu iedzīvotāju savstarpēji pretējām interesēm un vēlmēm. Salīdzinājumā tika minēta ceļu satiksme, kur ir izvietotas ceļa zīmes, video kameras un foto radari, tomēr ceļu satiksmes dalībnieki turpina pārkāpt noteikumus, līdz ar to uz ezera ūdens kontrolēt kādas darbības ir daudz sarežģītāk un bez iedzīvotāju atbalsta teju neiespējami.

Sarunā tika skartas arī citas tēmas -  publisko ūdeņu tauvas josla, kuru nav atļauts aizšķērsot, jo tā ir publiski pieejama ikvienam; iedzīvotāji norādīja uz sadzīves kanalizācijas nepieciešamību  Baltezera ciemā, kas uzlabotu dzīves kvalitāti; publiskas peldvietas nepieciešamību u.c.

Diskusijas dalībnieki vienojās, ka jāturpina informēt, izglītot un skaidrot gan vietējiem iedzīvotājiem viņu tiesības un pienākumus, gan citiem ezera lietotājiem noteikumos ietvertās normas.

6,06,parBaltezeru_3