Iedzīvotāju aptauja Jaunumi novadā
padomju aptauja

Ādažu novada pašvaldība aicina iedzīvotājus izteikt viedokli par iedzīvotāju līdzdalības veidu pašvaldības darbā, tādējādi palīdzot pašvaldības domei pieņemt lēmumu, ņemt vērā sabiedrības viedokli. Regulāras un jēgpilnas konsultācijas ar iedzīvotājiem par pašvaldības darbību ir viena no svarīgākajām labi pārvaldītas pašvaldības pazīmēm. Lūdzam pirms sava viedokļa izteikšanas uzmanīgi iepazīties ar turpmāko informāciju.

Pašvaldību likums paredz, ka iedzīvotāji var pārstāvēt savas intereses pašvaldībā arī izveidojot Konsultatīvās padomes un Iedzīvotāju padomes. Ar ko šīs padomes atšķiras?

Vispirms – ar mērķi. Konsultatīvās padomes iesaista sabiedrību atsevišķu pašvaldības funkciju vai uzdevumu pildīšanā. Ir pašvaldības, kur šādas padomes ir izveidotas pēc jomas piekritības pazīmēm, piemēram, saimnieciskās darbības sekmēšana, jaunatnes lietas, pašvaldības infrastruktūras uzturēšana, vides jautājumi, u.tml. Parasti Konsultatīvajās padomēs darbojas iedzīvotāji ar izpratni vai pieredzi konkrētajā jomā. Domei vajadzētu ņemt vērā Konsultatīvās padomes viedokli, pirms pieņemt lēmumu par izmaiņām pašvaldības funkciju izpildes kārtībā konkrētās padomes atbilstības jomā.

Savukārt Iedzīvotāju padomes ievēl noteiktas teritorijas iedzīvotāji (parasti viena padome katrā pagastā un pilsētā). Iedzīvotāju padomes darbojas tieši savas teritorijas interešu ietvaros (labiekārtošana, teritoriju un būvju uzturēšanas prasību noteikšana, kultūras joma un saimnieciskās darbības sekmēšana). Iedzīvotāju padomēm ir tiesības iesniegt domē lēmumprojektus un ierosināt publisko apspriešanu. Domei ir pienākums noskaidrot Iedzīvotāju padomes viedokli, pirms pieņemt lēmumu par izmaiņām iepriekš minēto pašvaldības funkciju izpildes kārtībā, ja tās var skart padomes darbības teritorijas iedzīvotāju intereses.

Pašvaldības dome pieņem lēmumu par izveidojamo padomju tikai vienu veidu - Konsultatīvo padomju gadījumā to nosaka ar nolikumu, bet Iedzīvotāju padomju gadījumā – ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem.

Konsultatīvo padomju izveidošana ir vienkāršāka – pašvaldība konsultējas ar iedzīvotājiem par tām jomām, kurās šādas padomes jāizveido, un uzaicina iedzīvotājus pieteikties dalībai attiecīgajās Konsultatīvajās padomēs. Dome uzklausa kandidātus un pieņem lēmumu, kuri no tiem atbilst darbam konkrētajās padomēs. Konsultatīvajās padomēs var darboties arī deputāti. Padomes neizskata pašvaldības budžeta jautājumus. Darbu Konsultatīvajās padomēs var apmaksāt (izņemot deputātus).

Iedzīvotāju padomes ievēl attiecīgā pagasta un pilsētas iedzīvotāji kopsapulcē. Par padomes locekli var būt un padomes vēlēšanās var piedalīties fiziskas personas, kuras sasniegušas 16 gadu vecumu un ir Latvijas Republikas pilsoņi un Eiropas Savienības pilsoņi, kas reģistrēti Fizisko personu reģistrā. Par Iedzīvotāju padomes locekli nav atļauts būt deputātam, pašvaldības izpilddirektoram un viņa vietniekam. Padomes neizskata pašvaldības budžeta jautājumus. Darbs padomē netiek apmaksāts.

Neatkarīgi no tā, kādu padomes risinājumu pašvaldības dome atbalstīs ieviešanai, deputātiem un pašvaldības vadošajām amatpersonām būs regulāri jātiekas ar visām padomēm un būs jāizskata to iesniegtie priekšlikumi pēc būtības.

Nevajadzētu pārvērtēt Konsultatīvo padomju un Iedzīvotāju padomju lēmumu vai atzinumu obligātumu pašvaldības domei, jo ne vienai no tām likums neparedz saistošas lemšanas tiesības.   

Pastāv zināmi riski abos iedzīvotāju līdzdalības veidos pašvaldības darbā.

Katras Konsultatīvās padomes konkrētā atbildības joma aptver visu novada teritoriju un nevienam no pagastiem vai ciemiem nav īpašu pārstāvības tiesību. Konsultatīvajai padomei, izskatot tās atbildībā esošos jautājumus, jāvadās tikai lietderības un samērības apsvērumiem. Pastāv risks, ja kādā no šīm padomēm nav pietiekošas pārstāvniecības no kāda pagasta vai pilsētas, un varētu veidoties tā sauktais “nomales efekts”, kad attālākam ciemam netiek veltīta taisnīga uzmanība konkrētā jomā.

Savukārt Iedzīvotāju padomju starpā var veidoties zināma konkurence un domstarpības par to, kas katrai teritorijai attīstības, kultūras pieejamības un citos jautājumos pienāktos vairāk. Atsevišķa pagasta Iedzīvotāju padomē ievēlētie aktīvākie kāda ciema kopienu līderi varētu koncentrēties viena vai dažu ciemu interešu ietvaros un norobežoties no citu teritoriju iedzīvotāju interesēm, t.i., atkal iestātos “nomales efekts”.

Lai iesniegtu savu viedokli par to, kuru no iedzīvotāju līdzdalības veidiem pašvaldības darbā jūs atbalstāt, lūdzam aizpildīt aptaujas veidlapu līdz 2024. gada 15.februārim:

 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeAh5i77aheP9p9zdkWRDyyf0IOB0mAac6Bh2zoa3l_xSLLDw/viewform