Jaunumi novadā
foto anita austvika momenti

2021. gadā tiek ieviestas būtiskas izmaiņas sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu jomā. No 1. janvāra atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 33.panta otrajai daļai, trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis ir 272 eiro pirmajai un vienīgajai personai mājsaimniecībā un 190 eiro pārējām personām mājsaimniecībā, ievērojot pārējos normatīvajos aktos noteiktos nosacījumus. Garantētie minimālie ienākumu sliekšņi valstī noteikti visiem vienādi: par pirmo personu 109 eiro, par katru nākamo – 76 eiro mēnesī.
No 1. aprīļa būtiski paaugstināsies mājsaimniecības ienākumu slieksnis, lai tā būtu atzīstama par maznodrošinātu – pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā tas nedrīkst pārsniegt 436 eiro un pārējām personām mājsaimniecībā 305 eiro. Ādažu novada pašvaldība ir noteikusi augstāko maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni, ko pašvaldība ir tiesīga noteikt.
No 1. aprīļa atbilstoši Ministru kabineta 2020. gada 17. decembra noteikumiem Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu” mājokļa pabalsts tiks aprēķināts, izmantojot mājokļa pabalsta aprēķināšanai izmantojamo izdevumu pozīciju minimālās normas.
Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums
Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu

Ieviesti jauni pabalstu veidi

No 1. aprīļa ieviesti divi jauni pabalstu veidi – pabalsts sociālās funkcionēšanas un neatkarīgas dzīves nodrošināšanai līdz 500 eiro gadā, kuru piešķir, veicot personas sociālās situācijas izvērtējumu un pamatojoties uz personas individuālo rehabilitācijas plānu, un vienreizējs materiāls pabalsts personai bez deklarētās dzīvesvietas, kuru piešķir līdz Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā noteiktajam garantētā minimālā ienākumu sliekšņa apmēram, izvērtējot ienākumus.
2021. gadā ir palielināts atbalsts apbedīšanas izdevumu segšanai līdz 500 eiro, ja apbedīšanas pabalsts netiek saņemts no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) .Ja saņemtais apbedīšanas pabalsts no VSAA ir mazāks par 500 eiro, tiek segta starpība līdz 500 eiro, bet ne mazāk kā 100 eiro.

Paaugstināts pabalsts bārenim un bez vecāku gādības palikušam bērnam pēc pilngadības sasniegšanas

Paaugstināts pabalsts bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam pēc pilngadības sasniegšanas. Patstāvīgas dzīves uzsākšanai pabalsts noteikts līdz 218 eiro, personām ar invaliditāti kopš bērnības 327 eiro. Vienreizējs pabalsts sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei tiek noteikts 820,05 eiro apmērā. Pabalsts ikmēneša izdevumiem bārenim – sekmīgam mācību iestādes audzēknim tiek noteikts 109 eiro un personām ar invaliditāti kopš bērnības 163 eiro.

Iespēja saņemt sociālās rehabilitācijas pakalpojumus jauniešiem grūtību gadījumā

Pamatojoties uz individuāli izstrādātu sociālās rehabilitācijas plānu vai korekcijas programmu, būs iespēja saņemt sociālās rehabilitācijas pakalpojumu:

  •  jauniešiem ar uzvedības problēmām (likumpārkāpumi, izglītības iestādes neapmeklēšana, mācīšanās grūtības, negatīvisms, norobežošanās no apkārtējiem, agresivitāte, zagšana, klaiņošana, melošana, apsaukāšanās, u.c.);
  •  jauniešiem ar zemu motivāciju uzlabot savu dzīves kvalitāti, regulāru garastāvokļa maiņu, depresīvu un noraidošu noskaņojumu;
  •  jauniešiem pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās, kuriem nav pietiekamu prasmju un iemaņu patstāvīgas dzīves uzsākšanai;
  •  personām un ģimenēm, kurām nav pietiekamu prasmju un iemaņu bērnu audzināšanā un aprūpē.

Logopēda, Montesori pedagoga, reitterapijas, smilšu terapijas, kanisterapijas, hidroterapijas, ergoterapijas, fizioterapijas pakalpojumi un medicīnisko palīgierīču kompensācija

Logopēda un Montesori pedagoga, reitterapijas, smilšu terapijas, kanisterapijas, hidroterapijas ergoterapijas, fizioterapijas pakalpojumus un medicīnisko palīgierīču iegādes izdevumus, ņemot vērā bērnu individuālās vajadzības, piešķir bērniem ar pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinumu par pakalpojuma nepieciešamību, ja tas netiek nodrošināts pašvaldības izglītības iestādē vai specializētā mācību iestādē un bērniem – invalīdiem ar ārsta ieteikumu. Logopēda pakalpojumu piešķir bērniem ar runas un valodas attīstības traucējumiem, saskaņā ar ģimenes ārsta vai logopēda ieteikumu. Montesori pakalpojumu piešķir bērniem ar attīstības un uzvedības traucējumiem, saskaņā ar ģimenes ārsta ieteikumu.
Ādažu novada pašvaldība apmaksā logopēda, Montesori pedagoga, reitterapijas, smilšu terapijas, kanisterapijas, hidroterapijas, ergoterapijas, fizioterapijas pakalpojumus un kompensē medicīniskās palīgierīces 50 % apmērā, bet ne vairāk kā 107 euro mēnesī Ādažu novadā deklarētajām personām, neizvērtējot mājsaimniecības ienākumus un materiālo stāvokli.

 

Foto: Anita Austvika/momenti.lv