Daba Dabas aizsardzība
mizgrauzis
Foto: Andis Purs, Valsts meža dienests

Saistībā ar  egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanos Valsts meža dienesta ģenerāldirektors no 2023. gada 1. jūlija līdz 1. septembrim izsludina mežsaimnieciskās darbības ierobežojumus vērtīgajās egļu audzēs visā Latvijas teritorijā.

Lēmums pieņemts, pamatojoties uz ekspertu darba grupas izvērtējumu, un tas nosaka nepieciešamību turpināt mežsaimnieciskās darbības ierobežojumus, kas bija spēkā no 1.aprīļa līdz 30. jūnijam. Iepriekš ierobežojumi tika noteikti 32 novadu 230 pagastos, bet no 1. jūlija tie attiecināmi uz visu Latvijas teritoriju.

Ekspertu darba grupas izvērtējums balstīts uz Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" mežsaimniecības biotisko riska faktoru monitoringa informāciju un informāciju par konstatēto straujas meža kaitēkļa - mizgrauža savairošanās risku. Vērā ņemta arī Valsts meža dienesta informāciju par izsniegtajiem sanitārajiem atzinumiem.

Ekspertu darba grupu pārstāv institūta "Silava", Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes, Latvijas universitātes, Valsts augu aizsardzības dienesta, akciju sabiedrības "Latvijas valsts meži", Latvijas Meža īpašnieku biedrības, Latvijas Kokrūpniecības federācijas, Dabas aizsardzības pārvaldes, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Zemkopības ministrijas meža nozares eksperti.

Vērtīgo egļu audžu aizsardzības pasākumi iepriekš tika noteikti ar  30.03.23. Ministru kabineta rīkojumu Nr.180 “Rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”. Turpmākos mežsaimnieciskās darbības ierobežojumus izsludina Valsts meža dienesta ģenerāldirektors,  pamatojoties  uz Meža likuma  27. panta pirmo un otro daļu un Ministru kabineta 27.06.23. noteikumu Nr. 348 “ Meža aizsardzības noteikumi” 13., 14. un 18. punktu.

Egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanās situācijas periodā pamatā noteikti līdzīgi mežsaimnieciskās darbības aprobežojumi un aizsardzības pasākumi vērtīgo egļu audžu aizsardzībai, kādi tie bija spēkā no 1.aprīļa līdz 30. jūnijam. Vērtīgo egļu mežaudžu aizsardzības zonas ir atspoguļotas valsts informācijas sistēmā Meža valsts reģistrs. Piekļuve sistēmai iespējama, izmantojot portāla latvija.lv autentifikācijas rīkus.

Valsts meža dienests aicina meža īpašniekus apsekot savas egļu mežaudzes, jo tikai tādejādi var konstatēt kaitēkļu savairošanos konkrētajā mežaudzē, veikt bojāto koku ciršanu, saņemot Valsts meža dienestā apliecinājumu koku ciršanai.

  1. koku ciršanu atmežošanas īstenošanai valsts sauszemes teritorijas aizsardzības un neaizskaramības nodrošināšanai vai valsts apdraudējuma situācijas novēršanai militārajos objektos un to aizsargjoslās;
  2. koku ciršanu valsts nozīmes infrastruktūras objektu būvniecības gadījumā.
    1. koku ciršanu atmežošanas īstenošanai valsts sauszemes teritorijas aizsardzības un neaizskaramības nodrošināšanai vai valsts apdraudējuma situācijas novēršanai militārajos objektos un to aizsargjoslās;
    2. koku ciršanu valsts nozīmes infrastruktūras objektu un meža infrastruktūras objektu būvniecības vai rekonstrukcijas gadījumā;
    3. koku ciršanu kokmateriālu krautuves vietu un pievešanas ceļu ierīkošanai mizgraužu svaigi invadētu koku pievešanai no meža.
    1. saņemot Valsts meža dienesta sanitāro atzinumu, atļauts cirst mizgrauža svaigi invadētos kokus (egles ar zaļām skujām un svaigiem vienu milimetru lieliem caurumiem – ieskrejām koka stumbrā, kur pie koka sakņu kakla ir sakrājušies brūni mizas milti vai egles ar zaļām skujām un daļēji nolobījušos mizu un ir konstatējama vaboļu, kāpuru vai kūniņu klātbūtne) sanitārajā vienlaidu cirtē, ja vienlaikus: 
    • mizgraužu svaigi invadēto koku skaits ir vismaz 10 koki uz vienu hektāru vai nogabalā, kas ir mazāks par vienu hektāru;
    • cērtamā vienlaidu platība ir vismaz 0,8 hektāri vai mežaudzi cērt pa nogabala ārējām robežām, ja nogabals ir mazāks par 0,8 hektāriem;