Ādažu novadā pirmo reizi īstenota ģimenes atbalsta programma “STOP 4-7” (1.intervence). Programmas mērķis ir bērnu uzvedības problēmu mazināšana un tās apguves rezultātā uzlabojas bērnu sociālās prasmes, bērni spēj labāk pielāgoties videi, vecāki un skolotāji iemācās izmantot veiksmīgākas un situācijai atbilstošākas audzināšanas stratēģijas.
Pirmā intervence notika laika posmā no 2022. gada 3. oktobra līdz 2022. gada 5. decembrim, un tajā piedalījās 12 Ādažu novada pašvaldības bērni. 10 nedēļu garumā nodarbības bērniem, bērnu vecākiem un skolotājiem vadīja īpaši apmācīta Ādažu novada speciālistu komanda – Ādažu pirmsskolas izglītības iestādes “Strautiņš” psiholoģe Inese Pizika un speciālā pedagoģe Aļvetina Balode, Siguļu pirmsskolas izglītības iestādes “Piejūra” psiholoģe Gundega Ulme un pirmsskolas skolotāja Sabīne Praņēviča, un Kadagas pirmsskolas izglītības iestādes “Mežavēji” vadītājas vietniece Inga Sparāne.
Nodarbību laikā:
- Bērni uzzina, ka sarežģītas situācijas ir risināmas; apgūst noteikumu nozīmi un uzzina, kāpēc noteikumi jāievēro; apgūst dažādus paņēmienus, kā nomierināties dusmu brīžos vai mazināt satraukumu, bailes; mācās sadarboties viens ar otru un pieaugušajiem; spēj labāk koncentrēties, veiksmīgāk organizē sevi mācībām vai rotaļām.
- Vecāki gūst zināšanas un prasmes vadīt bērna uzvedību, pielietojot specifiskas audzināšanas pieejas; jūtas efektīvāki un kompetentāki, jo saņem daudz pozitīvu pastiprinājumu, iedrošinājumu un atbalstu bērna audzināšanas jautājumos; mazinās ar bērnu audzināšanu saistītais stress un emocionālā spriedze saziņā ar bērnu vienaudžu vecākiem un pedagogiem; labāk izprot bērna attīstības īpatnības, emocionālās un sociālās vajadzības; vecāki mijiedarbību ar bērnu vairs neuztver kā apgrūtinošu vai bezcerīgu.
- Pedagogi pilnveido savas prasmes un zināšanas par bērna attīstību, uzvedības problēmu veidošanos; gūst izpratni par izglītojamā problemātiskās uzvedības izpausmēm un to mazināšanas paņēmieniem pirmsskolā; uzlabo sadarbības iemaņas ar vecākiem, lai atbalstītu bērnu, mazinātu agresīvo un noteikumus pārkāpjošo uzvedību; saskata bērnā vairāk pozitīvu iezīmju, labās īpašības; pilnveido savas profesionālās zināšanas.
Liels paldies Siguļu pirmsskolas izglītības iestādes “Piejūra” vadītājai Antrai Krastai par programmas dalībnieku uzņemšanu iestādes telpās visas intervences garumā.
Ģimeņu atsaucība dalībai programmā bija liela, tāpēc rudenī plānota nākamā programmas intervence. Par pieteikšanos informācija sekos.
Foto: Pexels