No 2016. gada Rīgas Plānošanās reģionā (RPR) tiek īstenots un 2023. gada rudenī noslēgsies Eiropas Sociālā fonda līdzfinansēts projekts (ESF) (Nr. Nr.9.2.2.1./15/I/002) “Deinstitucionalizācija un sociālie pakalpojumi personām ar invaliditāti un bērniem” (DI projekts), kura nolūks ir palielināt sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību tuvāk dzīvesvietai personām ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem.
Pasaulē par deinstitucionalizāciju (DI) sāka runāt pagājušā gadsimta sešdesmito gadu beigās, kad cilvēktiesību aktīvisti arvien vairāk norādīja uz personu ar garīga rakstura traucējumiem un psihiskām saslimšanām tiesībām dzīvot sabiedrībā, ģimeniskā vidē, nevis būt izolētās slēgtās institūcijās. Latvijā DI sāka attīstīties 90tajos gados. Mūsdienās DI aptver visas personu grupas, kurām dažādu iemeslu dēļ jādzīvo institūcijās – tai skaitā bērniem, kas palikuši bez vecāku aprūpes, veciem cilvēkiem un personām ar garīga rakstura un/vai funkcionāliem traucējumiem.
DI procesā ir trīs galvenie elementi: jaunu klientu neuzņemšana institūcijās, iemītnieku sagatavošana pārejai uz dzīvi sabiedrībā un atgriešana tajā; sabiedrībā balstītu pakalpojumu izveide, lai nodrošinātu klientu tiesību aizsardzību un atbalstu ikdienā. DI projektā RPR pašvaldības veica cilvēku ar garīgās attīstības traucējumiem un bērnu ar funkcionāliem traucējumiem individuālo vajadzību izvērtēšanu, atbalsta plānu izstrādi un tālāk secīgi sabiedrībā balstītu pakalpojumu īstenošanu. Izstrādāts RPR DI plāns. Tāpat notikusi valsts sociālās aprūpes centru personu ar garīga rakstura traucējumiem sagatavošana pārejai uz dzīvi sabiedrībā Rīgas reģionā. Līdztekus tam notikusi Rīgas reģiona speciālistu apmācības, informatīvi, izglītojoši pasākumi u.c. aktivitātes.
Viena no pašvaldībām, kuras administratīvajā teritorijā sekmīgi ieviests DI projekts, ir Ādažu novada pašvaldība.
Stāsta Ādažu novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Ieva Roze:
“Rūpes par pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem, kā arī bērniem ar funkcionāliem traucējumiem mūsu Sociālā dienesta dienaskārtībā bijušas vienmēr. Iespēju robežās esam gan apzinājuši klientus, gan viņu vajadzības, gan nodrošinājuši nepieciešamo atbalstu un pakalpojumus. Tomēr DI projekts ļāva safokusēt uzmanību un resursus uz DI pakalpojumu izaugsmi un attīstību.”
Viena no vadlīnijām DI procesā ir indivīda cieņas un cilvēka tiesību ievērošana, ļaujot cilvēkiem ar garīgiem vai fiziskiem funkcionēšanas traucējumiem dzīvot savās kopienās un piedalīties sabiedriskajā dzīvē. Tas veicina viņu līdztiesību un pašnoteikšanos, dodot iespēju izvēlēties, kā viņi dzīvo un kādus pakalpojumus saņem. DI sniedz iespēju cilvēkiem ar garīgiem vai fiziskiem funkcionēšanas traucējumiem būt daļai no sabiedrības. Viņi var dzīvot kopā ar ģimeni vai citiem kopienas locekļiem, strādāt, mācīties vai nodarboties ar brīvā laika aktivitātēm. Tas veicina viņu sociālo iesaisti, attiecību veidošanu un iespēju attīstīt savas prasmes un talantus.
DI projekta redzamākais ieguvums novadā ir “Ādažu Ūdensroze” – 2022. gada jūlijā darbību Ādažos uzsāka dienas aprūpes un rehabilitācijas centrs “Ādažu Ūdensroze”. Pašlaik tajā dienas aprūpes centra pakalpojumus saņem 12 personas ar garīga rakstura traucējumiem, kurām tiek sniegts psihosociālais atbalsts, attīstītas patstāvīgai dzīvei nepieciešamās prasmes un iemaņas, veicināta pozitīvas saskarsmes veidošana, celta izpratne par garīgās veselības un veselīga dzīvesveida jautājumiem, veicināta interese un iniciatīva iesaistīties sabiedriskās aktivitātēs, nodrošināta iespēja saturīgi un jēgpilni pavadīt brīvo laiku.
“Dienas aprūpes un rehabilitācijas centra izveidošana ir liels atbalsts arī ģimenēm, kurās aug bērni ar funkcionāliem traucējumiem. Centrā ir pieejami fizioterapeita, ergoterapeita, silto smilšu speciālista pakalpojumi. DI projektā nodrošinātas 270 fizioterapeita nodarbības, 175 ergoterapeita nodarbības un 78 silto smilšu nodarbības,” turpina I. Roze, piebilstot, ka centrā paredzēts arī audiologopēda pakalpojums, tomēr līdz šim nav izdevies piesaistīt attiecīgu speciālistu.
“To, ka šāds dienas aprūpes centrs pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem, ir nepieciešams, Ādažu pašvaldība apzinājās jau izsenis. Tomēr, līdzīgi kā citviet, gadu no gada, izsverot budžeta iespējas pret nepieciešamībām, šī projekta īstenošana nebija prioritāšu augšgalā. DI projekts bija kā katalizators – apzinot mūsu iedzīvotājus un viņu nepieciešamības pēc DI veicinošiem pakalpojumiem, kā arī secīgi, izstrādājot DI plānu un rodot iespēju piesaistīt vēl papildu Eiropas Savienības finansējumu, mēs esam ieguvuši savu kopienas vietu.”
“Ādažu Ūdensroze” patiesi ir apbrīnas vērta – gan no arhitektūras un projektēšanas viedokļa, gan ērtā, ergonomiskā iekārtojuma un to iespēju dēļ, kas pieejamas klientiem. Ēka atrodas Ādažu centrā un estētiski sader ar iepretim darbojošos Ādažu sākumskolu. Savukārt pašā centra ēkā ir pārdomāta klientu plūsma, lai pieaugušo dienas centra nodarbes netraucētu bērnu nodarbībām. Plašie gaiteņi un radoši iekārtotās koplietošanas telpas, kā arī piepildītās un aprīkotās nodarbību un terapiju telpas ļauj justies ērti, gaidīti un aprūpēti ikvienam.
DI projekts veicinājis ne tikai “Ādažu Ūdensrozes” izveidi, bet bija ierosinājums citiem projektiem un iniciatīvām. Piemēram, projektā “Sabiedrība ar dvēseli” dienas centram pieguļošajā teritorijā izveidots permakultūras dārzs “Sajūtu dārzs”. Tur centra klientiem iespējams attīstīt savas prasmes, apgūt jaunas iemaņas un zināšanas, rūpējoties par dabu, ierīkojot un kopjot dārzu. Turpat uzstādīta oranžērija, kur saskaņā ar gadalaikiem un gadskārtu svētkiem tiek veidotas tematisks noformējums un iekārtots foto stūris.
Tāpat, novērtējot nepieciešamību arī personām ar garīga rakstura traucējumiem, skaidrot intīma rakstura jautājumus, dienas centrā īstenots piecu nodarbību cikls kopā ar organizāciju “Papardes zieds”, kurā sniegta informācija par kontracepciju, higiēnu, personiskajām robežām, cieņpilnām un drošām attiecībām.
Ādažu pašvaldība ir viena no pašvaldībām, kas DI procesā pieredzējusi sabiedrības attieksmes maiņu.
“Mēs paveicām milzīgu skaidrojošo darbu laikā, kad ne tikai vietējā, bet kopumā sabiedrība nebija izprotoša un zinoša par DI. Taču Ādažos, jāatzīst, ka toreizējie DI oponenti visvairāk izglītoja cits citu. DI attīstība bija mūsu sabiedrības iespēja augt savās domās, priekšstatos un uzskatos. Šodien nevienam novadniekam “Ādažu Ūdensroze” vairs nerada šaubas, bažas vai bailes. Mēs esam viens otram blakus un dzīvojam cits citam līdzās. “Ādažu Ūdensrozei” ir savi lieldraugi un sadarbības partneri – viens atbalsta ar ziedu sīpoliem un stādījumiem, cits – gādājot Ziemassvētku dāvanas bērniem. Mūsu atbalstītāji redz mūsu centienus un tas iedvesmo viņus palīdzēt.”
Nedz DI projekts, nedz “Ādažu Ūdenrozes” atklāšana Sociālajam dienestam nav punkts, bet tikai komats turpmākajam darbam.
“Joprojām izaicinājums ir klientu pārliecināšana,” atzīst Sociālā dienesta vadītāja. “Mēs zinām, ka novadā ir ģimenes, kurās aug bērniņi ar funkcionāliem traucējumiem un pieaugušie ar garīga rakstura traucējumiem, kuriem dienas vai rehabilitācijas centra pakalpojumi būtu nepieciešami, tomēr tie netiek saņemti. Vēl jāveic informēšanas un motivēšanas darbs, lai pakalpojumu saņemtu visi, visi, kuriem tas nepieciešams.”
Šī gada rudenī noslēgsies DI projekts, līdz ar to arī ESF fonda finansējums. Ādažos nav svārstīšanās viedoklī par to, kas notiks tālāk:
“Mēs noteikti turpināsim sniegt visus pakalpojumus, kas pieejami “Ādažu Ūdensrozē”. Pēdējā gada energoresursu un citu resursu izmaksu kāpumi gan apliecinājuši, ka pašvaldības budžetā nāksies atvēlēt papildu finansējumu. Tomēr nav šaubu – “Ādažu Ūdensroze” būs!”
Inese Pabērza, DI projekta komunikācijas speciāliste