Jaunumi novadā

Pērn, strauji pieaugot energoizmaksām, pašvaldība ieviesa taupības pasākumus gan novadā, gan pašvaldības sabiedriskajās ēkās. Četru mēnešu laikā tas ļāvis ietaupīt gandrīz trešdaļmiljonu eiro.

Taupības pasākumi novadā ieviesti jau kopš 2022. gada septembra, kad pakāpeniski tika samazināts ielu apgaismojums. Taupības pasākumu ietvaros tiek atslēgta katra otrā apgaismojuma laterna, elektroenerģija tiek taupīta arī nakts stundās, pilnībā atslēdzot apgaismojumu no plkst. 23:00 līdz 6:00 ielās ar nelielu satiksmes intensitāti. Minētie samazinājumi neattiecas uz gājēju pārejām, kur drošības apsvērumu dēļ apgaismojums tiek saglabāts.

Paralēli notiek taupības pasākumi arī pašvaldības sabiedriskajās ēkās, piemēram, pašvaldības domē un daļā citu iestāžu piektdienās un pirmssvētku dienās darbinieki strādā attālināti, kā arī tiek veikti citi pasākumi energoefektivitātes veicināšanai – pazemināta temperatūra darba laikā un ārpus darba laika, īpaša uzmanība pievērsta pareizai ēkas ventilācijai (neradot siltuma zudumus) un elektroiekārtu lietošanai.

Laika posmā no 2022. gada septembra līdz decembrim visvairāk izdevies ietaupīt  tieši ielu apgaismojuma pozīcijā – 42.7%, salīdzinot ar šo pašu laika periodu pirms gada. Savukārt Ādažu novada pašvaldības sabiedriskajās ēkās (domes ēkās, izglītības un kultūras iestādēs, bibliotēkās u.c.) izdevies ietaupīt 21.1% no  elektroenerģijas un 21.6% no siltumenerģijas patēriņa, salīdzinot ar 2021.gada decembri.

Kopējais ietaupījums no septembra līdz decembrim, salīdzinot ar identisku periodu 2021.gadā, sasniedza gandrīz tūkstoti megavatstundu (952.689), kā arī gandrīz trešdaļmiljonu eiro (302 479.79). Īpaši produktīvi taupības pasākumu ziņā bija septembris un oktobris, kad tika ietaupīts, attiecīgi, 90 955,04   un 106 270,70   eiro. Novembra un decembra rādītāji, kas ir zemāki, skaidrojami ar to, ka pirms gada arī bija taupības pasākumi ielu apgaismojumam, laiks bija vēsāks, kā arī taupības pasākumi nebija tik strikti, jo pirmssvētku laikā tika izgaismotas egles un rotājumi.

Jāuzsver, ka nemainot paradumus un neveicot taupības pasākumus, pašvaldībai būtu sarežģīti izpildīt savas saistības un realizēt visus ieplānotos projektus. Ņemot vērā pašreizējo situāciju, taupības pasākumi tiks turpināti līdz pavasarim.