Iedzīvotājiem ir iespēja izteikt viedokli par saistošo noteikumu “Par Ādažu novada teritorijas kopšanu un būvju uzturēšanu” projektu. Diskusijas Attīstības komitejas sēdēs raisījis jautājums par regulāru zāles pļaušanu un savākšanu neapbūvēto nekustamo īpašumu teritorijās, kas vērstas pret publisku ārtelpu.
Sabiedrības viedokļa noskaidrošanai tiek piedāvāts apspriest divus 4.3.2. punkta variantus:
- veic pārējā zāliena pļaušanu ne retāk kā divas reizes gadā, līdz 30. jūnijam un 15. septembrim.
Pļavas putnu mazuļi ligzdo pļavās ar garu zāli vai atklātās pļavās ar retiem kokaugiem, kas atrodas pie vai ārpus apdzīvotām vietām. Šīm pļavām saistošo noteikumu projekts paredz pļaušanu 1 reizi gadā. Pļavās, kuras tiks pļautas divas reizes gadā, nepastāv varbūtība, ka ieviesīsies kokaugu sugas. Auglīgās pļavās pastāv garas zāles varbūtība.
Par putniem:
- grieze mājo gan dabiskajos, gan cilvēka veidotajos zālājos, labības laukos un atmatās;
- pļavu čipste dzīvo atklātās ainavās, kur nav koki - tundrā, tīrelī, pļavās, meža pļaviņās, ganībās un jūras krasta kāpās. Vietās, kur nav gara zāle, bet ir atsevišķi kokaugi;
- lukstu čakstīte mīl ganības, pļavas ar reti augošiem, nelieliem krūmiem. Sastopama arī jaunās, retinātās skujkoku audzēs, kas nav vecākas par 5—6 gadiem un kurās koku augstums nav lielāks par 1—2 metriem;
- lauku cīruļi - ganībās, zālājos un pļavās.
- laukirbe - visbiežāk lauksaimniecības tīrumos, bet tā ir sastopama arī apdzīvoto vietu nomalēs, krūmājos, mežmalās, birztalās, aizaugušās laukmalās.
Ziedošās pļavas, kas atrodas pilsētvidē vai ciemos un pieguļ publiskai ārtelpai, ir pļaujamas divas reizes gadā - līdz 30. jūnijam un 15. septembrim.
1. pļaušanas reize paredzama līdz 30. jūnijam, kad zālāja augi ir gan sakuplojuši, gan lielākoties noziedējuši. Atkarībā no pavasara siltuma un agruma, ko atkal ietekmē klimata pārmaiņu radītā laikapstākļu neprognozējamība, augu zaļā masa visaktīvāk veidojas līdz jūnija mēneša vidum. Agrāk pļavas augi bagātīgi ziedēja arī pēc 30.06. datuma, bet ar klimata pārmaiņu ietekmi, pēdējos gados uz latviešu Līgo dienu vairs nav pļavās krāšņas izvēles, ar ko meitenēm vīt ziedu vainagus.
Tika veikta aptauja ar labiekārtošanas darbos iesaistītajiem ilggadējiem darbiniekiem - pieredze liecina, ka visoptimālākais ir paredzēt 1. pļaušanu līdz 30. jūnijam.
Pēc 1. pļaušanas reizes augi veidos attālu, paspējot atkārtoti izziedēt un arī saražot sēklas (ja gadījumā tas netika paspēts līdz 1. pļaušanas reizei). Ļaujot augiem izziedēt un izsēt sēklas atkārtoti, paredzama dabas daudzveidības pakāpeniska palielināšanās pļavas augājā, kas laika gaitā palielinās arī pļavas ainavisko pievilcību.
Papildus 2.pļaušanas reize nodrošinās to, ka ziedošajās pļavās, kas pieguļ publiskai ārtelpai, pavasaros neveidosies kūla, kuru ir sarežģīti apsaimniekot. Kūlas veidošanās novēršana arī novērsīs ugunsgrēku risku pavasara sezonā.
- veic pārējā zāliena pļaušanu ne retāk kā divas reizes gadā, līdz 15. jūlijam un 15. septembrim.
Latvijas Ornitoloģijas biedrības biedri norāda, ka pļaut ziedošu pļavu līdz 30.jūnijam ir pārragri, jo tad pļaujot nobendē pļavas putnu mazuļus, kuri vēl nav pieauguši un nav sasnieguši spējas, lai paši spētu pamest vietu, pirms tos sapļauj. Tās ir vairākas putnu sugas - griezes, pļavu čipstes, lukstu čakstītes, lauku cīruļi, lauku irbes un citi.
Saistošo noteikumu projekti atrodami: https://www.adazunovads.lv/lv/tiesibu-aktu-projekti
Aicinām iedzīvotājus izteikt viedokli un priekšlikumus no 16. februāra līdz 4.martam, iesūtot tos e-pastā dome@adazi.lv