Ar Eiropas Sociālā  fonda atbalstu šovasar īstenotas trīs dienas nometnes un četras izglītojoši radošās darbnīcas 7-18 gadus veciem Ādažu novadā deklarētajiem bērniem un jauniešiem veselības veicināšanas jomā.

Dienas nometne “Dzīve Kustībā” 7-9 gadus veciem bērniem

No 8. līdz 12. jūlijam Ādažu Mākslas un mūzikas skolas telpās un Ādažu sporta centra ārtelpā biedrība “Attīstības parks” vadīja dienas nometni 7-9 gadus veciem bērniem fiziskās veselības veicināšanai, kuras ietvaros notika dažādas kustību nodarbības un stafešu maratons, kas ļāva bērniem īsā laika posmā iepazīt visdažādākās fiziskās aktivitātes.  Bērni devās dažādos pārgājienos, izzinot Ādažu novadu un iepazīstot sporta aktivitātes Ādažos. Viņi apciemoja AdventureRide zirgu stalli Ādažos un uzzināja, ka izjādes ar zirgiem nav tikai brīvā laika pavadīšana, bet arī sporta veids. Bērniem bija lieliska iespēja apciemot Ādažu tenisa centru un piedalīties īstā tenisa nodarbībā un apgūt pašus pamatus tenisa spēlē. Aizraujošs notikums bija apciemojot Buru sports Ādaži, kur bērniem instruktori stāstīja par burāšanu, supošanu un instruktoru vadībā viņiem bija iespēja izbraukt ar SUP dēli.

Lai vasara noritētu bez raizēm bērnus apciemoja Rīgas pašvaldības policija, kuri stāstīja par drošību uz ielas, uz ūdens, ejot un pārvietojoties ar velo.

Bērni spēlēja arī dažādas spēles. Darbā ar bērniem nometnes  pedagogi novēroja, ka ir svarīgi saprast starpību, kas ir, ja ievēro un dzīvo pēc veselīga dzīves veida pamatiem un, kas notiek, ja to neievēro. Dažādu piemēru atspoguļošana ir vislabākais veids kā radīt bērnos plašāku izpratni un mudināšanu ievērot veselīga dzīves veida pamatus. Vislabāk bērniem patika nodarbības, kur viņi paši var iesaistīties, tas veicināja viņos lielāku interesi un izpratni par notiekošo, tāpēc arī 90% nodarbības bija praktiskas, darbīgas un kustības.

Dienas nometne “SAWAĻĀ – 1” 14-18 gadus veciem jauniešiem

No 15. līdz 19.jūlijam Ādažu vidusskolā un ārtelpā biedrība “DUEsport” vadīja dienas nometni  “SAWAĻĀ-1” 14-18 gadus veciem jauniešiem fiziskās veselības veicināšanai. Nometnes mērķis – popularizēt veselīgu un aktīvu dzīvesveidu.  Nometnes programma vismaz 80% notika ārtelpās un laikapstākļi tam bija labvēlīgi. Rīta cēlienu jaunieši sāka Latinio mūzikas ritmos un kustējās regeja ritmos. Ņemot vērā, ka jaunietis vēlas būt stilīgs, tad daudz tika domāts par aktivitātēm, lai jaunietis justos mūsdienīgs, apgūtu šodienas nepieciešamās socializēšanās iemaņas un kustības.

Nometnē tika runāts arī par atkarību tēmu un to negatīvo ietekmi, lai jaunieši nesajustu to, ka no viņiem visu laiku no kaut kā ir jāatsakās , bet arī lai viņi saprastu, ka ir ar ko aizvietot šīs sliktās atkarības un būt mūsdienīgam ‘’tīnim’’. Piemēram, tu vari ballītēs apgūt “ielas dejas” un būt stilīgs, lai tā vietā nebūtu jālieto apreibinošas vielas. Vai arī tu vari spēlēt galda spēles un būt stilīgs, ja neesi iegrimis telefonā. Vai arī vari doties pie dabas un apgūt izdzīvošanas prasmes.  Jauniešiem tika sniegts ieskats dažādās izklaides iespējās, kas vērstas uz savstarpēju komunikāciju , tai pat laikā neatņemot viņiem  ierastās izklaides “spēlītes”, bet parādot vēl iespējas izklaidēties garīgi veselīgāk.

Nometnes ietvaros daudz uzmanība tika vērsta uz fiziskām aktivitātēm, dienā mērojot vairāk par 10 km. Jauniešiem bija iespēja tikties ar sportistu (riteņbraucēju), kas atbildēja uz jautājumiem, kas ir profesionāls sports, kas jādara, lai varētu kļūt par profesionālu sportistu un ko tas sniedz tavai izaugsmei . Kopā ar riteņbraucēju jaunieši devās velo braucienā un Carnikavas jūru. Jaunieši apguva kā ir jāpārvietojas velo grupā, kā pareizi jālieto velo ķivere un kā jānodod drošības signāls braukšanas laikā, lai uz ceļa velo komanda būtu drošībā.

Nometnes tēma  atkarības caurvija visu nometnes laiku. Jaunieši devās orientēšanās spēlē, kurā kontrolpunktu uzdevums bija saistīts par atkarību tēmu. Citu dienu notika DEBATES/ diskusijas par atkarībām – alkohols, cigaretes, telefons, šopings .   Debašu laikā jauniešiem pašiem bija jāatrod informācija par atkarībām, lai varētu iesaistīties PAR un PRET argumentāciju meklējumos.

Dienas nometne “ESI SVEIKS”  10-13 gadus veciem bērniem

No 22. līdz 26. jūlijam Ādažu Mākslas un mūzikas skolas telpās un Ādažu sporta centra ārtelpā biedrība “Attīstības parks” vadīja dienas nometni 10-13 gadus veciem bērniem fiziskās veselības veicināšanai. Dienas nometnes laikā bērniem bija iespēju uzlabot savu fizisko sagatavotību spēlējot spēles, piedaloties dažādās stafešu maratonos. Tika veikta bērnu fiziskās sagatavotības stāvokļa novērtēšana, izpildot dažādas intensitātes un slodzes sporta aktivitātes.

Bērni devās dažādos pārgājienos, vienlaicīgi pildot dažādus orintēšanās uzdevumus un, lai izzinātu kādas sporta aktivitātes norisinās Ādažos. Bērni apciemoja dronu pasauli Telpnīcu , kur tika iepazīstināti ar sporta droniem un katram bija iespēja izbaudīt pilotēšanu simulatorā.

Bērnus apciemoja profesionāls sportists – futbolists Armands Pētersons, kurš stāstīja bērniem ar ko parastais sports atšķirās no prpfesionālā sporta, kāda ir sportista ikdiena un dzīves veids. Kopā ar bērniem devās nelielās sporta aktivitātēs, lai katram būtu iespēja izbaudīt kaut nedaudz no profesionālā sportista sajūtām sporta laukumā.

Bērnus apciemoja arī velo sportisti no Ādažu velo, Inese Liepa un Artūrs Breidaks, kuri stāstīja par drošu pārvietošanos ar velo, ķiveres lietošanas nozīmi un iepazīstināja ar Ādažu Velo sasniegumiem velo sportā.

Katram bērnam bija iespēja izbaudīt īstu tenisa treniņu un apgūt pašus pamatus tenisa spēlē, profesionālu instruktoru pavadībā, apciemojot Ādažu tenisa centru.  Aizraujošs un nedaudz slapjš notikums bija apciemojot ‘’Buru sports Ādaži’’, kur bērniem instruktori stāstīja par burāšanu, supošanu un instruktoru vadībā bija iespēja izbraukt ar SUP dēli.

Un noslēgumā tika organizēta pašnovērtējuma nodarbība, kurā katrs nometnes dalībnieks izvērtēja, kas un kāds es esmu ŠODIEN, ko es daru vai nedaru. Kas es vēlos būt RĪT.

Izglītojoši radošā darbnīca “Veselīgā Rosība II” 7-9 gadus veciem bērniem

No 29. jūlijam līdz 2.augustam Ādažu Mākslas un mūzikas skolas telpās un Ādažu sporta centra ārtelpā biedrība “Attīstības parks” vadīja izglītojoši radošo darbnīcu  7-9 gadus veciem bērniem garīgās veselības veicināšanai.

Tika organizētas mūzikas, mākslas un kustību nodarbības, lai novērtētu bērna vispārīgo garīgo, emocionālo un fiziskās sagatavotības stāvokli. Izmantojot radošās nodarbības un mākslas terapeitisko iedarbību, radošās darbnīcas pirmajās dienās tika organizētas dažās savstarpējās komunikācijas nodarbības. Izzinošo nodarbību laikā, bērniem tika dotas teorētiskās un praktiskas nodarbības par veselīgu dzīves veidu, tādejādi liekot iepazīt visus faktorus, kas  labvēlīgi ietekmē veselību un, kas kaitē.  Kustību nodarbībās bērniem sniegta iespēju uzlabot savu fizisko sagatavotību spēlējot spēles. Bērni ļoti atsaucīgi piedalījās visās sporta aktivitātēs, gan komandu spēlēs, gan individuālajās stafetēs.

Uz divām nodarbībām pie bērniem atbrauca psihologs, kurš organizēja bērniem nodarbības ‘’Jūtas un emocijas kā priekšnosacījums veselīgu savstarpējo attiecību tapšanā’’ un ‘’Unikalitāte, autentiskums un drosme, kas palīdz justies stipram’’.

Bērniem tika organizētas mūzikas nodarbības, radot priekšstatu par mūzikas dažādību un to ietekmi uz garīgo un emocionālo stāvokli. Deju nodarbību laikā bērni izbaudīja zumbas ritmus, tādejādi iepazīstot mūziku un deju caur apzināti veidotām kustībā un deju improvizācijas.  Bērni devās  pārgājienā izzināt Ādažu novada ciemus un jauizveidotos parkus. Kā arī čakli piedalījās orientēšanā, pildot dažādus uzdevumus.

Izglītojoši radošā darbnīca  “Veselīgā Rosība 1” 7-9 gadus veciem bērniem

No 5. līdz 8.augustam Ādažu sporta centrā un ārtelpā biedrība “DUEsport” vadīja izglītojoši radošo darbnīcu  7-9 gadus veciem bērniem. Radošās darbnīcas mērķis bija ar mākslas un mūzikas palīdzību veicināt bērnu garīgo, emocionālo, fizisko labklājību.

Radošās darbnīcas laikā bērni katru dienu attīstīja radošumu veidojot papjē mašē (papier mache) tehnikā  maskas. Tā ir ekomāksla, kurā izmantojam papīru (avīzes, iesaiņojamo papīru) otru reizi mācot bērniem izmantot materiālu un pārstrādāt to mākslas darbā. Garīgās veselībai viens no stūrakmeņiem ir harmonija ar sevi un to ļoti labi panākt ļaujot savai iztēlei izpausties. Bērni izveidotās maskas noslēgumā apgleznoja pēc izjūtām, tādas kādas katram bija uz doto mirkli. Izpausties un ļauties tā brīža emocijām bērniem tika mācīts iepriekš. Mēs nometnes ietvaros veidojām kopējo grupas mandalu no dabas materiāliem, kuru veidojām pēc JIŅ un JAŅ principa, kā arī bērniem bija iespēja izpausties improvizācijas etīdēs un kustībā.

Garīgo veselību veicina arī fiziskas aktivitātes, tādēļ katru pēcpusdienu bērni devās pārgājienos, iepazīstot dabas taciņas un novērtējot apkārtnes skaistumu. Tad kad tuvākā apkārtne bija iepazīta, tad bērni devās braucienā uz kaimiņu novadu Carnikavu. Izstaigāja jaunatvērto promenādi līdz jūrai, cēla smilšu skulptūras un baudīja pikniku jūras krastā.

Darbnīcas ietvaros tika iekļautas nodarbības ar speciālistu (psiholoģi), kura bērniem stāstīja par savstarpējo komunikāciju, kādēļ nepieciešams cienīt līdzcilvēkus, klasesbiedrus un vecākus. Bērniem ļaujot saprast, ka pozitīvas emocijas dodot un saņemot veicina garīgo un emocionālo labklājību.

Izglītojoši radošā darbnīca “Vesels. Spēcīgs. Laimīgs.”  10-13 gadus veciem bērniem

No 12. līdz 16.augustam Ādažu vidusskolas telpās un ārtelpā biedrība “Attīstības parks” vadīja izglītojoši radošo darbnīcu  10-13 gadus veciem bērniem garīgās veselības veicināšanai. Radošās darbnīcas laikā tika organizētas dažādas nodarbības bērnu garīgās veselības veicināšanas nolūkos un organizētas izzinošas nodarbības par veselīga dzīves veida pamatiem. Tika organizētas dažādas mūzikas  un kustību nodarbības, lai novērtētu bērna vispārīgo garīgo, emocionālo un fiziskās sagatavotības stāvokli. Radošajās darbnīcās, bērni attīstīja radošumu un pilnveidoja iemaņas un prasmes mākslā. Bērni lika lietā savu radošumu, sajūtas, domas, piedzīvojot dažādus notikumus, mācoties pārvarēt izveidojušās situācijas un uzvedības modeļus. Izmantojot radošās nodarbības un mākslas terapeitisko iedarbību, nometnes pirmajās dienās tika organizētas dažās savstarpējās komunikācijas nodarbības. Izzinošo nodarbību laikā, bērniem tika dotas teorētiskās un praktiskas nodarbības par veselīgu dzīves veidu, tādejādi liekot iepazīt visus faktorus, kas  labvēlīgi ietekmē veselību un, kas kaitē.  Kustību nodarbībās sniedzām bērniem iespēju uzlabot savu fizisko sagatavotību spēlējot spēles. Bērni ļoti atsaucīgi piedalījās visās sporta aktivitātēs, gan komandu spēlēs, gan individuālajās stafetēs.  Uz divām nodarbībām pie bērniem atbrauca psihologs, kurš organizēja bērniem dažādas nodarbības garīgās veselības veicināšanai. Bērniem tika organizētas mūzikas nodarbības, radot priekšstatu par mūzikas dažādību un to ietekmi uz garīgo un emocionālo stāvokli. Deju nodarbību laikā bērni izbaudīja zumbas ritmus, tādejādi iepazīstot mūziku un deju caur apzināti veidotām kustībā un deju improvizācijas.  Bērni devās  pārgājienā izzināt Ādažu novada ciemus. Kā arī čakli piedalījās orientēšanā, pildot dažādus uzdevumus.

Bērni aizrautīgi apgūst ko jaunu, ieinteresēti apgūst jaunas prasmes. Aktīvi iesaistās dažādās aktivitātēs. Visas nodarbības tika organizētas balstoties uz bērnu pašizaugsmi, tādejādi ļaujot maksimāli izpaust savas domas un jūtas. Bērni bija zinoši par veselīgu dzīves veidu un fizisko aktivitāšu nepieciešamību.

Izglītojoši radošā darbnīca jauniešiem “SAWAĻĀ – 2”

No 19. līdz 23.augustam Ādažu sporta centrā un ārtelpā biedrība “DUEsport” vadīja izglītojoši radošo darbnīcu  13-18 gadus veciem jauniešiem. Izglītojoši radošās darbnīcas tematika bija atkarību izraisošo vielu un procesu izplatības mazināšana ar mērķi caur dažādām aktivitātēm, likt jaunietim ieklausīties un sadzirdēt.

Pirmais tematiskais uzdevums bija – orientēšanās mežā, kur atrodot kontrolpunktus, bija dota informācija atkarīgo vielu ietekmi uz organismu, rezultātā bija jāveic atšifrējums, ko smēķēšana nodara ķermenim, ja ilgstoši tiek smēķētas cigaretes. Otra tematiskā darbnīca bija – diskusiju pēcpusdiena. Jauniešiem bija pašiem jāatrod informācija par veipošanu, alkoholu un telefona atkarību ietekmi uz organismu un līdzcilvēkiem . Diskutējot ar pamatiem argumentiem bija jāaizstāv savas pozīcijas, jo jaunieši bija sadalīti grupās PAR un PRET. Trešā tematiskā darbnīca bija ar speciālistu (psihologu), kas jauniešiem mācīja atrast + / –  atkarīgo vielu ietekmē uz organismu. Lika aizdomāties par savām šā brīža atkarībām. Saprast, kurā brīdī izmēģināšana un aizraušanās pāraug par atkarību.

Darbnīcas rīti sākās ar ķermeņa iekustināšanu dienas ritmam, kurā vingrojām Latino ritmos. Jaunieši devās pārgājienos, spēlēja sporta spēles, iemācījās šaut ar loku un  staigāt pa slicline lentu un piedalīties dambretes turnīrā.

Lai jaunieši vairāk uzturētos svaigā gaisā notika āra dzīves mini darbnīca, kuras ietvaros apguva ēst gatavošanu uz specializētiem tūrisma degļiem, kā arī ugunskura iekurināšanas prasmes apguve. Rezultātā katrai komandai bija uz sava ugunskura bija jāmāk arī pagatavot launags un salasīt mežā saldajam ēdienam ogas.  Aktīva un fiziska iesaistīšanās darbos ļoti labi veicina telefona atkarības mazināšanu, jo fiziskas aktivitātēs nevar izmantot telefonu, ir aizraujoši notikumi apkārt, un ir jāstrādā, lai sasniegtu uzdevumu.

Radošās darbnīcas un dienas nometnes īstenotas projekta “Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai Ādažu novadā”, Nr.9.2.4.2/16/I/001, ietvaros.