Aktualitātes Sarunu cikls "KOPĀ" Vide
kopā8.04.2025.

8.aprīlī uz sarunu cikla “KOPĀ” tikšanos tika aicināts ikviens novadnieks, lai pārrunātu jautājumus par atkritumiem, to šķirošanu, pārstrādi un vides iniciatīvām tēmā “Zaļā pēcpusdiena”.

Ineta Bērziņa, uzņēmuma “Eco Baltia vide” eksperte, pastāstīja, ka resursu pārvaldības centrā atkritumi tiek atdalīti vismaz 15 dažādās frakcijās. Iedzīvotāji dzeltenā konteinerā var mest: plastmasas iepakojumu – pudeles, maisiņus, krējuma trauciņus utt.; kartona iepakojumu, papīra maisiņus, kārbas; dzērienu pakas, čipsu, cepumu, konfekšu iepakojumu; metāla bundžas (piemēram, konservējumi, dzērienu bundžas).

Stikla iepakojumam paredzēti zaļie konteineri. Tajos var mest stikla pudeles un burkas, bet nedrīkst- spoguļus, spuldzes, māla un keramikas traukus.

Jaunums ir brūnie atkritumu konteineri, kas paredzēti bio atkritumiem. Bio atkritumi ir dārzeņi, augļi, ēdieni bez iepakojuma, nopļautā zāle, bet, piemēram, tūjas ir liekamas sadzīves atkritumu konteineros. Ik gadu katrs Latvijas iedzīvotājs radot ap
460 kilogramu atkritumu.

Kā izrādās pat kafijas krūzītes sadalīšanās laiks ir 5 gadi, izsmēķiem - līdz pat 12 gadiem, autiņbiksītes sadalās pat vairākus gadu simtus no 500 līdz 800 gadiem, bet stikla pudeles nesadalās vispār. Tāpēc tik būtisks ir gan iedzīvotāju, gan uzņēmumu ieguldījums atkritumu pārstrādē.

Ādažu novada pašvaldības vides inženiere Dace Birnbauma iepazīstināja ar vides iniciatīvām un projektiem novadā, par sadarbību ar Vācijas-Baltijas tirdzniecības kameru un Vācijas zinātniekiem, lai kopīgi veidotu vadlīnijas bio atkritumu apsaimniekošanā.

Par  LIFE Bauhaus projektu D. Birnbauma informēja, ka tā ietvaros plānots izveidot publisku tikšanās vietu iedzīvotājiem. Plānots rīkot ideju konkursu, ietverot: ūdens brīvkrānu, saules baterijas minimāli nepieciešamās enerģijas saražošanai, nojumi, velosipēdu uzglabāšanas un apkopes punktu, risinājumus, kuri apspēlē bioloģisko atkritumu šķirošanas tēmu.

Jau notikušas konsultācijas ar biedrību “Zaļā brīvība”, lai saņemtu pieredzējušu ekspertu idejas. Šobrīd projektu izstrādā Attīstības un projektu nodaļas speciālisti. LIFE Bauhaus ideju 2020. gadā aizsāka Eiropas Komisija ar mērķi īstenot Zaļā kursa ideju veidā, kas palīdz publisko finansējumu investēt kvalitatīvā un ilgtspējīgā nākotnes dzīves telpas veidošanā. Idejas vērtības ir klimat neitralitātes sekmēšana un atjaunot  saikni ar dabu; dzīves vidi veidot ar kvalitatīvu dizainu un publiskā telpa jāveido iekļaujoša un pieejama visiem.

Atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu šobrīd Ādažu pagastā un pilsētā nodrošina SIA “Eco Baltia vide” līdz 02.06.2026.; Carnikavas pagastā – SIA “Clean R” līdz 30.05.2025. Drīzumā notiks līgumu pārslēgšana, bet pirms līgumu slēgšanas procesa uzsākšanas, par noteikto darba laiku klienti tiks informēti Ādažu novada pašvaldības, p/a “Carnikavas komunālserviss” un izvēlētā atkritumu apsaimniekotāja interneta mājaslapā.

D. Birnbauma pastāstīja par dalīti vākto atkritumu savākšanas somām: vieglajam iepakojumam un stiklam. Tilpums no 60 līdz 100 litri. Pirmo somu komplekti (vismaz 2 somas - viena soma stiklam un viena soma jauktajam iepakojumam) klientam pieejami bez maksas. Papildus somas – par maksu. Atkritumu somas izved pēc iepriekš saskaņota grafika. Pakalpojums pieejams personām, kam ar pakalpojuma sniedzēju noslēgts sadzīves atkritumu apsaimniekošanas līgums. D. Birnbauma atgādināja, ka sezonālo atkritumu apsaimniekošanas līgumu klientu apkalpošana tiek nodrošināta pirmdienās, jo pieredze rāda, ka klienti pamet vasarnīcas/dārza mājas svētdienas vakarā. Prasība ir noteikta, lai mazinātu vides piegružojuma risku.

Kadagas eko laukumā gadā bez maksas var nodot: 4 riepas viena mājsaimniecība, kā arī 100 kg lielgabarīta atkritumus no vienas mājsaimniecības. Par maksu – arī traktortehnikas riepas.

Atkritumu apsaimniekotājam ir pienākums patstāvīgi sekot līdzi atkritumu konteineru piepildījumam, lai neveidotos atkritumu novietošana ārpus tvertnēm.

Izsludinātajā iepirkumā par atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu novadā, ietverta vēlme nodrošināt vairākas akcijas iedzīvotāju vajadzībām:

  • Dārza atkritumu savākšana 1x gadā, rudenī, piesakot adresi;
  • Bio-atkritumu konteineru nomaiņa pret tīru (vasarā 1x nedēļā; ziemā 1x 2 nedēļās) vai bio-atkritumu konteineru mazgāšana.
  • Riepu savākšana 1x gadā, pavasarī, piesakot adresi.
  • Lielgabarīta atkritumu savākšana 1x gadā, pavasarī, piesakot adresi.

Vai šīs vēlamās akcijas tiks realizētas dzīvē, to noteiks iepirkuma rezultāti, pretendentu piedāvāto pakalpojumu cenas. 

Ādažu novada pašvaldības izpilddirektora vietniece Inga Reķe pastāstīja par Ādažu novada domes apstiprināto Viduslatvijas reģionālo atkritumu plānu 2024.-2028. gadam, kur kopā darbojas ar Rīgas valstspilsētu, Bauskas, Ķekavas, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Siguldas un Salaspils novada pašvaldīldībām. Tāpēc pašvaldības izveidoja Uzraudzības padomi, katra deleģējusi savu pārstāvi. Ādažu novadu pārstāv I. Reķe. SIA “Getliņi eko” veic atkritumu apsaimniekošanas reģionu pašvaldību deleģētos uzdevumus. Plāns paredz arī dalītā atkritumu vākšanas laukuma izveidi Carnikavā. Tāpat paredzēts izveidot lietu un mantu apmaiņas centru, kompostēšanas laukumu, kā arī dažādas iedzīvotāju izglītošanas aktivitātes, piemēram, ekskursija uz Getliņiem, kur klātienē var redzēt ne vien atkritumu kalnus, bet arī to pārstrādi un šķirošanas procesu.

Sarunas noslēgumā Ādažu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Karīna Miķelsone aicināja: “Būsim atbildīgi, šķirosim, jo prezentētie skaitļi ir pārsteidzoši! Plastmasas pudele sadalās 500 gadu laikā – tie taču ir vairāki mūži! Šobrīd ir patiess prieks par to, ka Carnikavas pagastā taps dalītā atkritumu vākšanas laukums. Līdz ar to iedzīvotāju informēšana un izglītošana ir būtiska, lai sasniegtu izvirzītos mērķus par zaļu un tīru novadu. Mēs esam uz pareizā ceļa, lai kopīgi informētu par ikdienas dzīvei būtiskiem jautājumiem!”